Prima pagină » Știri » Philip Morris International anunță obținerea autorizării FDA pentru vânzarea IQOS 3 în Statele Unite

Philip Morris International anunță obținerea autorizării FDA pentru vânzarea IQOS 3 în Statele Unite

Radu Cristian
Philip Morris International anunță obținerea autorizării FDA pentru vânzarea IQOS 3 în Statele Unite
Sursă: IQOS.RO

În 7 decembrie, Administrația pentru Alimente și Medicamente (FDA) din SUA a confirmat că IQOS 3, sistemul de încălzire electronică a tutunului al Philip Morris International (PMI), este adecvat pentru protejarea sănătății publice și l-a autorizat spre comercializare în Statele Unite. Decizia FDA vine în urma evaluării cererii de autorizare a punerii pe piață a unui produs din tutun (premarket tobacco product application – PMTA) depusă la agenție în martie 2020.

Dispozitivul IQOS 3 cuprinde o serie de îmbunătățiri tehnologice comparat cu dispozitivul IQOS autorizat anterior, inclusiv o autonomie mai mare a bateriei și o reîncărcare mai rapidă între utilizări.

În decizia sa, FDA a precizat:

„Datele din studiile internaționale analizate de agenție nu au identificat dovezi cu privire la creșterea utilizării IQOS în rândul adolescenților sau al tinerilor, iar datele de utilizare care sunt disponibile pentru o versiune a IQOS autorizată anterior în SUA nu au provocat îngrijorări noi legate de utilizarea produsului de către adolescenți și tineri.

André Calantzopoulos, Chief Executive Officer al PMI, a declarat cu privire la anunțul FDA:

„Decizia agenției de a autoriza IQOS 3 pentru vânzare în SUA reprezintă un alt pas important pentru zecile de milioane de bărbați și femei din America care fumează în prezent. În numai cinci ani, aproximativ 11,7 milioane de fumători din întreaga lume s-au oprit din fumat și au trecut la IQOS, și credem că introducerea unei versiuni mai moderne a dispozitivului IQOS pe piața din SUA nu va face decât să accelereze trecerea adulților fumători la IQOS.”

Acesta a mai adăugat: „Decizia se supune acelorași cerințe cuprinzătoare de comercializare stabilite prin decizia de autorizare a punerii pe piață a unui produs din tutun (PMTA) din aprilie 2019 pentru IQOS 2.4. Aceste cerințe își propun să crească oportunitatea de a trece de la țigări la IQOS pentru adulții fumători care altfel ar continua să fumeze și să reducă la minimum utilizarea dispozitivului de către categoriile nevizate. Noi, împreună cu Altria, compania către care am licențiat IQOS, ne-am angajat să facem tot ce ține de noi pentru a preveni utilizarea IQOS de către cei cărora nu le este destinat și susținem pe deplin obiectivul FDA de a proteja adolescenții.”

În 7 iulie 2020, FDA a autorizat comercializarea IQOS 2.4 ca produs din tutun cu risc modificat (MRTP), considerând că emiterea deciziei privind expunerea modificată pentru IQOS este adecvată pentru a promova sănătatea publică.

Autorizarea IQOS 3 în cadrul procesului PMTA  este independentă de autorizarea în cadrul procesului pentru produse din tutun cu risc modificat (MRTP) pentru dispozitivul IQOS 2.4. PMI urmează să depună o cerere pentru obținerea autorizării comercializării ca produs cu expunere modificată pentru dispozitivul IQOS 3.

Pe 30 aprilie 2019, FDA a autorizat comercializarea IQOS 2.4 în SUA, prin emiterea unei decizii pentru autorizarea de punere pe piață pentru produse din tutun.

IQOS este disponibil pe piața din SUA prin intermediul unei licențe exclusive acordate Altria Group, Inc.

Philip Morris International: Pentru un viitor fără fum

 Philip Morris International (PMI) și-a propus să  transforme industria tutunului pentru a crea un viitor fără fum în care țigările vor fi înlocuite cu produse fără fum în beneficiul fumătorilor adulți care altfel ar continua să fumeze, dar și al societății, al companiei și al acționarilor săi. PMI este lider internațional în industria tutunului și se ocupă cu fabricarea și comercializarea țigaretelor, a produselor fără fum, a dispozitivelor și accesoriilor electronice aferente acestora, precum și a altor produse care conțin nicotină pe piețele din afara Statelor Unite ale Americii. În SUA, PMI pune la dispoziția Altria Group, în vederea comercializării sub licență, o versiune a dispozitivului IQOS și consumabilele aferente, în contextul în care Administrația pentru Alimente și Medicamente (FDA) a autorizat comercializarea acestora ca produs din tutun cu risc modificat (MRTP), determinând că o decizie de expunere modificată pentru aceste produse este adecvată pentru promovarea sănătății publice. PMI își construiește viitorul pe o nouă categorie de produse fără fum, care, deși nu sunt lipsite de riscuri, sunt o alegere mult mai bună decât continuarea fumatului. Prin eforturi multidisciplinare în dezvoltarea de produse, tehnologie de ultimă generație și oameni de știință de top, PMI dorește să se asigure că produsele sale fără fum răspund preferințelor consumatorilor adulți, precum și cerințelor riguroase de reglementare. Portofoliul de produse fără fum al PMI include produse care încălzesc tutunul și produse cu vapori care conțin nicotină. La 30 septembrie 2020, PMI estimează că aproximativ 11,7 milioane de fumători adulți din întreaga lume s-au oprit din fumat și au trecut la IQOS, un produs care încălzește tutunul, pe care PMI îl comercializează în 61 de piețe în principalele orașe sau la nivel național. Pentru mai multe informații, vizitați http://www.pmi.com și http://www.pmiscience.com.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV! Ambasadorul Japoniei, dezvăluire surprinzătoare: „Nadia Comăneci”, numele asociat cu România
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
Cum arăta Casa Mița Biciclista înainte să devină un loc exclusivist. A fost naționalizată de comuniști și a ajuns să găzduiască familii fără adăpost
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Parlamentul intră în alertă! Luni, vot decisiv pentru legile PNRR
Click
Transalpina, luată cu asalt de turiștii străini. Cât costă câteva dintre celebrele preparate tradiționale de la stână
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
O erupție solară tocmai a scos la iveală un punct vulnerabil în previziunile privind vremea spațială