Prima pagină » Știri » Ponta, în Kosovo: Vom fi prezenți în continuare, noi nu suntem văzuți ca inamici de către kosovari

Ponta, în Kosovo: Vom fi prezenți în continuare, noi nu suntem văzuți ca inamici de către kosovari

Ponta, în Kosovo: Vom fi prezenți în continuare, noi nu suntem văzuți ca inamici de către kosovari
Ponta, în Kosovo: Vom fi prezenți în continuare, noi nu suntem văzuți ca inamici de către kosovari

„În Kosovo, și din punct de vedere al angajamentului nostru, cred că este bine să fim prezenți și vom fi prezenți în continuare, pentru că România poate să joace un rol important în păstrarea păcii și a dialogului. Noi nu suntem văzuți ca inamici nici de către kosovarii albanezi, nici de către kosovarii râsbi, pentru că nu am fost niciodată dușmanii lor în vreun fel”, a spus Ponta militarilor români din Kosovo.

El a adăugat că speră ca în curând să nu mai fie nevoie de prezența în zonă a forțelor de menținere a păcii, arătând însă că „probabil va mai dura puțin”.

Ponta le-a mai transmis militarilor că se încearcă asigurarea unui „statut pe termen lung” din punct de vedere financiar pentru militarii care se întorc din teatrele de operație.

Vineri, surse oficiale au declarat agenției MEDIAFAX că premierul Victor Ponta și-a programat pentru sâmbătă o deplasare în Kosovo, pentru a se întâlni cu militarii români aflați în zonă și cu comandantul misiunii NATO (KFOR).

România participă în prezent la misiunea KFOR cu 68 de militari, la care se adaugă încă 128 de militari ca rezervă strategică. Armata României se află în provincia Kosovo, din martie 2000.

În urmă cu un an, după ce se pronunțase în favoarea unei recunoașteri rapide a independenței Kosovo, premierul Ponta, aflat la Washington, i-a spus vicepreședintelui SUA, Joe Biden, că în 2014 „nu se va întâmpla nimic” în ceea ce privește recunoașterea Kosovo, dar că în 2015 România va avea o poziție coordonată cu partenerii internaționali.

Ulterior, aflat la Tirana, în Albania, Ponta a afirmat că nu susține o parelelă între Crimeea și Kosovo și că problemele din regiune se vor rezolva atunci când Serbia și Kosovo vor deveni state membre UE.

Președintele Traian Băsescu însă, comentând la acel moment situația din Crimeea și din regiune, afirma: „Poate și premierul întelege că nu mai trebuie dat semnalul «Lăsați să plece președintele că recunosc eu Kosovo imediat»”.

El arăta, referitor la situația din Ucraina, că ne aflăm în fața unui precedent, nu neapărat identic, și anume cel din Kosovo. „Autoritățile locale din Crimeea se cramponează de el, în votul dat cu privire la independența Crimeei, și anume precedentul Kosovo”, a spus șeful statului.

„Poate și premierul înțelege că nu mai trebuie dat semnalul: «Lăsați să plece președintele, că recunosc eu Kosovo, imediat». Este o probă de slugărnicie, care nu își are rostul când privim la interesul național al României și la realitatea regiunii în care noi trăim”, a spus Băsescu.

Președintele a declarat, ulterior, întrebat de presă, că s-a referit la declarațiile premierului Ponta, care a spus că are altă poziție decât cea a președintelui cu privire la Kosovo. „O face nu numai public, o face și în discuțiile bilaterale”, a mai spus Băsescu.

Întrebat dacă are informații privind aceste discuții bilaterale ale premierului, pe tema Kosovo, președintele Băsescu a răspuns: „Altfel nu aș fi spus public.(..) I se pare că a fi extrem de flexibil îi poate aduce ceva. Eu pot să îi spun că atâta timp cât are în CV un plagiat și o lovitură de stat, e greu să fii un partener credibil, oricâte concesii ar face”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Cele trei misiuni „fără precedent” pe care China ar trebui să le execute dacă va invada Taiwanul
Cancan.ro
După 39 de ani în care a muncit ca șofer, un român a depus cerere de pensionare. Ce pensie a primit, după 4 decenii de muncă
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ei ne asigură spatele în Marea Neagră, noi îi susținem diplomatic”. Aliatul care ne poate ajuta mai mult ca oricine
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Cabral, surprins în ipostaze pasionale cu o brunetă misterioasă! Imaginile care au stârnit un val de speculații
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
Cabral, primele imagini cu noua iubită! Se anunță o mega-relație în showbiz
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
De ce întârzie Hipster, cel mai COOL model Dacia? Explicația oferită chiar de directorul de design
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce pui aceeași melodie pe repeat și ce face, de fapt, creierul tău în tot acest timp