Prima pagină » Știri » Premierul Victor Ponta, ACHITAT la judecata partidului

Premierul Victor Ponta, ACHITAT la judecata partidului

Premierul Victor Ponta, ACHITAT la judecata partidului
Comitetul Executiv al PSD a votat luni, în unanimitate, sprijinul pentru menținerea la guvernare cu Victor Ponta premier, acesta precizând că va rămâne la Palatul Victoria atâta vreme cât va avea sprijinul coaliției de guvernare.

„Mergem mai departe”, a declarat Victor Ponta la finalul ședinței Comitetului Executiv al PSD. El a mai spus că „este important să avem stabilitate”.

Ponta a precizat că opinia majoritară a celor din partid a fost că trebuie continuată guvernarea, pentru că „este o guvernare bună”, pe care nici măcar Opoziția nu o contestă din punctul de vedere al rezultatelor economice.

Președintele interimar al PSD, Liviu Dragnea: „PSD vrea să rămână la guvernare”

Președintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a spus luni că partidul vrea să rămână la guvernare. „PSD vrea să rămână la guvernare”, a declarat Liviu Dragnea, după ce a avut o discuție cu premierul Victor Ponta și cu președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, în biroul acestuia, chiar înainte de ședința Comitetului Executiv al PSD care se desfășoară la Palatul Parlamentului.

„Nimeni din partid nu vrea să ieșim de la guvernare, deci vom face calcule pentru rămânarea la guvernare”, a declarat Dragnea.

Întrebat cât de mult e în ajutorul partidului ca Victor Ponta să rămână în fruntea Guvernului, Dragnea a răspuns evaziv. „Nu știu asta, în mod sincer, dar PSD dorește să rămână la guvernare și vom discuta în Comitetul Executiv”, a precizat acesta. Întrebat din nou dacă această declarație înseamnă că PSD nu îl vrea „exclusiv” pe Ponta prim-ministru, Dragnea a reiterat că „PSD vrea să la guvernare”.

Dragnea a adăugat că în Comitetul Executiv Național se va pune inclusiv problema sprijinului politic pentru Guvern. „Va fi unul din subiectele de discutat astăzi. (…) Sigur că vom vota dacă vrem să rămânem la guvernare sau nu”, a spus acesta.

Întrebat dacă se teme de trădări la moțiunea de cenzură pe care PNL a anunțat că o depune luni, Dragnea a spus că este dreptul democratic al Opoziției să facă un astfel de demers.

„Este un drept democratic al Opoziției. Nu cred că se așteaptă ca PSD să își dea jos propriul guvern”, a comentat Dragnea.

Liderul PSD a insistat că toți colegii „vor să rămânem la guvernare, este rațiunea firească a fiecărui partid”.

Întrebat dacă se pune problema retragerii sprijinului politic de către PSD, pentru Victor Ponta, cu condiția ca președintele Klaus Iohannis să numească un alt premier din rândul social-democraților, Dragnea a negat o astfel de variantă.

„Nu există scenariul ăsta și președintele nu va face niciodată un astfel de anunț. Sau nu cred”, a spus Dragnea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?