Prima pagină » Știri » Presa de la Belgrad: Sârbii și rușii au inaugurat un centru „umanitar” care ar fi folosit pentru SPIONAREA României

Presa de la Belgrad: Sârbii și rușii au inaugurat un centru „umanitar” care ar fi folosit pentru SPIONAREA României

Presa de la Belgrad: Sârbii și rușii au inaugurat un centru

Serbia și Rusia au semnat, miercuri, acordul care va permite funcționarea pe teritoriul sârb a unui centru logistic „umanitar” pentru situații de urgență, despre care experții cred că ar putea fi utilizat pentru operațiuni de spionare a României, informează site-ul postului B92.

Catalogată drept „centru umanitar”, baza logistică este situată în apropierea aeroportului din Niș, la 250 de kilometri de Belgrad și la 100 de kilometri sud-vest de frontiera cu România.

Vicepremierul sârb Ivița Dacici și adjunctul ministrului rus pentru Situații de Urgență, Vladimir Pucikov, au participat la ceremonia de semnare a acordului, care marchează inaugurarea oficială a centrului logistic.

În anul 2009, președintele Dmitri Medvedev a anunțat că Rusia va construi în Serbia un centru logistic „umanitar”, pentru a răspunde unor eventuale catastrofe naturale. Experții militari însă au apreciat că acest centru ar putea pune probleme României și Bulgariei, putând fi folosit pentru acțiuni de spionaj, mai ales în contextul în care România va găzdui elemente ale sistemului american antirachetă.

Centrul a fost finalizat în octombrie 2011 dar a fost inaugurat oficial abia marți, când acordul a fost semnat.

Anul trecut, prezent la ceremonia de recepție a lucrării, ministrul rus pentru Situații de Urgență, Serghei Șoigu, a dat asigurări că speculațiile conform cărora centrul ar avea rolul de a spiona România sunt „pure invenții”. Șoigu a subliniat că centrul logistic va găzdui experți pentru situații umanitare și echipamentele acestora, având misiunea de a interveni în cazuri de incendii forestiere, inundații, cutremure și alte dezastre naturale.

Bucureștiul și Washingtonul au semnat, la nivel de miniștri de Externe, pe 13 septembrie 2011, Acordul privind amplasarea unor elemente ale scutului antirachetă în România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un an de la furtul Coifului dacic. Detectiv de artă: „Coiful de la Coțofenești va fi returnat”
Digi24
Oana Gheorghiu: Sunt domenii în care statul nu are ce să caute. Cine spune că pot fi reformate companiile într-un an, minte
Cancan.ro
Vine gerul arctic în februarie. Fenomenul meteorologic care schimbă prognoza
Prosport.ro
FOTO. Fosta iubită a lui Gabi Torje, devastată de relația cu Alex Pițurcă: „Mi-a făcut rău!”
Adevarul
Cine este Alex Pretti, bărbatul de 37 de ani împușcat în timpul protestelor din Minneapolis împotriva agenților ICE
Mediafax
Supraviețuirea, cu orice preț. Cât a plătit Ucraina pentru a opri un atac aerian rusesc
Click
4 zodii intră într-o nouă eră din 28 ianuarie. Urmează 13 ani de transformări profunde, se schimbă totul din temelii, încep o nouă viață
Digi24
Moda celor două prenume la români. Care sunt cele mai populare sau rare și de ce ar trebui să ținem cont: „Să fie ușor de purtat”
Cancan.ro
Imaginile durerii cu tatăl lui Mario Berinde, adus din penitenciar sub escortă la înmormântarea fiului
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Mara Bănică 15 kilograme în doar două luni: „Nu există înfometare”! La ce a renunțat complet când a ținut acest regim?
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
De ce hibridele sunt mai fiabile decât mașinile normale? Explicația unui mecanic
Descopera.ro
Un fizician a găsit locul din Univers unde trăiește Dumnezeu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ștrulă: – Nu mai pot! Nevastă-mea vrea să facem dragoste în fiecare zi!
Descopera.ro
O gaură neagră antică sfidează legile fizicii! Este aproape imposibil ritmul în care crește