Prima pagină » Știri » Președintele Biden a informat NATO că explozia din Polonia a fost provocată de o rachetă de apărare antiaeriană ucraineană – surse

Președintele Biden a informat NATO că explozia din Polonia a fost provocată de o rachetă de apărare antiaeriană ucraineană – surse

Președintele Biden a informat NATO că explozia din Polonia a fost provocată de o rachetă de apărare antiaeriană ucraineană - surse
Joe Biden nu crede că decizia lui Putin de a scoate Rusia din tratatul START III va duce la un război nuclear

Președintele american Joe Biden a informat NATO că racheta care a căzut în Polonia, ucigând două persoane, a fost una de apărare antiaeriană ucraineană, transmite  Reuters, care citează o sursă din cadrul Alianței.

Incidentul a stârnit un semnal de alarmă la nivel mondial că războiul din Ucraina s-ar putea extinde în țările vecine.

Ucraina a dat vina pe Rusia pentru explozie, iar Kremlinul a negat că rachetele sale au lovit Polonia, potrivit Reuters.com

Ministerul rus al Apărării a transmis, miercuri, că explozia produsă marți pe teritoriul polonez a fost cauzată de o rachetă de apărare antiaeriană ucraineană și că loviturile rusești în Ucraina nu au fost la mai puțin de 35 km de granița cu Polonia.

De asemenea, ministrul belgian al Apărării a declarat că explozia care a ucis doi civili polonezi într-un sat din apropierea graniței cu Ucraina a fost probabil cauzată de unitățile de apărare aeriană ucrainene care au tras asupra rachetelor rusești care se apropiau.

„Loviturile sunt, cel mai probabil, rezultatul sistemelor antiaeriene ucrainene”

„Fotografiile publicate în seara zilei de 15 noiembrie în Polonia cu epava găsită în satul Przewodow sunt identificate fără echivoc de către specialiștii din industria de apărare rusă ca fiind elemente ale unei rachete antiaeriene ghidate din sistemul de apărare aeriană S-300 al forțelor aeriene ucrainene”, a susținut ministerul rus al Apărării, citat de agenția de presă RIA.

„Loviturile cu rachete din Polonia de noaptea trecută sunt investigate pe deplin de serviciul nostru de informații, care este în strânsă legătură cu serviciile partenere din NATO”, a spus și Ludivine Dedonder, ministrul belgian al Apărării, într-un comunicat.

„Pe baza informațiilor preliminare disponibile, loviturile sunt, cel mai probabil, rezultatul sistemelor antiaeriene ucrainene care au fost angajate pentru a elimina rachetele rusești de pe cer”, a mai declarat Ludivine Dedonder.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
O nouă rundă de negocieri de pace privind Ucraina