Prima pagină » Știri » Pricopie: Nimeni nu se poate înscrie la facultate fără diplomă de Bacalaureat

Pricopie: Nimeni nu se poate înscrie la facultate fără diplomă de Bacalaureat

Pricopie: Nimeni nu se poate înscrie la facultate fără diplomă de Bacalaureat
Ministrul Educației, Remus Pricopie, a declarat, joi, că nimeni nu se poate înscrie la facultate dacă nu are diplomă de Bacalaureat, ci doar la "colegii", care au statut de școală postliceală, iar aceștia nu primesc la absolvire o diplomă de licență, ci o certificare a calificării profesionale.

Precizările au fost făcute după ce în presă au apărut informații că universitățile îi pot înscrie pentru acest an la cursuri și pe cei care au absolit liceul, dar nu au obținut diploma de bacalaureat.

„Având în vedere informațiile false, vehiculate de unele surse media, în legătură cu posibilitatea tinerilor fără diplomă de Bacalaureat de a urma studiile universitare de licență, doresc să fac următoarele precizări: Nimeni nu se poate înscrie la facultate și nu poate dobândi statutul de student, nicăieri pe teritoriul României, fără diplomă de Bacalaureat sau adeverință care să ateste susținerea și absolvirea examenelor de Bacalaureat”, a declarat ministrul Remus Pricopie, citat într-un comunicat de presă al Ministerului Educației, transmis joi agenției MEDIAFAX.

Ministrul a precizat că sintagma de „colegiu”, care apare în Ordonanța de Urgență, are același sens cu acela de „școală postliceală”, cu diferența că această formă de învățământ poate fi organizată și de universități.

„Atât Legea Educației Naționale, cât și metodologia recent adoptată reglementează organizarea și funcționarea învățământului terțiar nonuniversitar. De altfel, metodologia conține chiar în titlul său sintagma de «învățământ terțiar nonuniversitar». Prin urmare, asistăm fie la un act jurnalistic de slabă calitate, fie la o încercare deliberată de a induce în eroare și a dezinforma populația”, a mai arătat ministrul Educației.

Potrivit Legii Educației Naționale nr. 1/2001, cu modificările și completările ulterioare, universitățile acreditate pot înființa unități de învățământ preuniversitar, în speță colegii, la care au acces, ca și până acum, inclusiv absolvenții de liceu fără diplomă de Bacalaureat.

„Aceste persoane nu au calitatea de student și nu urmează cursurile unei facultăți, ci, în spațiul oferit de o universitate, desfășoară activități specifice școlilor postliceale. Drept urmare, la absolvirea colegiului, cursanții primesc o diplomă de certificare a calificării profesionale, nu una care ar putea echivala cu un program de licență”, a mai spus ministrul Educației.

Potrivit ministrului Remus Pricopie, ca o formă de stimulare a continuării studiilor și de integrare a absolvenților de liceu, cu sau fără diplomă de Bacalaureat, pe piața muncii, aceștia au avut întotdeauna posibilitatea de a urma cursurile unei școli postliceale.

„Începând cu anul școlar 2014-2015, acest lucru se poate face inclusiv în spațiul și sub organizarea unei universități. Altfel spus, instituțiile de învățământ superior acreditate pot organiza școli postliceale cu o durată de 1-3 ani. Statutul acestei forme de învățământ este cel terțiar nonuniversitar”, a precizat ministrul Educației.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Camerele de „descărcare a furiei”, pe val. De ce majoritatea clienților sunt femei?