Prima pagină » Știri » Primarul Falcă: Poliția m-a informat în trecut că Adrian Buleu ar plănui împușcarea mea

Primarul Falcă: Poliția m-a informat în trecut că Adrian Buleu ar plănui împușcarea mea

Primarul Falcă: Poliția m-a informat în trecut că Adrian Buleu ar plănui împușcarea mea
Primarul Aradului, Gheorghe Falcă, susține că în urmă cu aproximativ doi ani a fost informat de către Poliție că Adrian Buleau, arestat pentru omorârea omului de afaceri Abel Apostol, ar pune la cale uciderea sa, Falcă susținând că Poliția avea informații că Buleu plănuia să îl împuște.

Primarul Aradului, Gheorghe Falcă, susține că în urmă cu aproximativ doi ani a fost informat de către Poliție că Adrian Buleau, arestat pentru omorârea omului de afaceri Abel Apostol, ar pune la cale uciderea sa, Falcă susținând că Poliția avea informații că Buleu plănuia să îl împuște.

Primarul Aradului, Gheorghe Falcă, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX, că în urmă cu aproximativ doi ani a fost informat de către anchetatori că Adrian Buleu ar putea să îi pună în pericol viața, un polițist obținând informații că Buleu intenționa să își cumpere un pistol pentru a-l împușca pe edil.

Primarul susține că un polițist l-a contactat pentru a-i oferi protecție, după ce au apărut informații că ar putea fi victima unei agresiuni.

„Poliția mi-a oferit atunci protecție, însă am refuzat. Chiar am semnat un document din care reieșea că mi s-a adus la cunoștință despre existența acestei amenințări”, a declarat Falcă.

El a precizat că totul a pornit de la inițierea unei hotărâri de Consiliu Local care prevedea preluarea de către municipalitate a bazei sportive la care soția lui Adrian Buleu era asociat împreună cu omul de afaceri ucis Abel Apostol.

„Terenul respectiv este al municipalității și este dat în chirie. Am vrut să preluăm baza sportivă, dar proiectul nu a fost adoptat”, a spus Falcă.

La solicitarea corespondentului MEDIAFAX, Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție Județean Arad a anunțat că va oferi ulterior un punct de vedere cu privire la acest incident menționat de primar.

Adrian Buleu, suspect în cazul uciderii omului de afaceri arădean Abel Apostol, a fost arestat preventiv, joi seară, pentru omor calificat.

Buleu este suspectat că l-a ucis în bătaie pe Abel Apostol, apoi a dus cadavrul într-un loc izolat din Pădurea Vladimirescu și a incendiat mașina cu care l-a transportat.

„S-a reținut că în seara zilei de 1 mai Buleu Adrian l-a agresat pe Apostol Abel în incinta unui local, generându-i victimei leziuni care au provocat decesul. Ulterior, a transportat cadavrul cu ajutorul autoturismului său într-un loc izolat din Pădurea Vladimirescu, unde a incendiat autovehiculul”, declara, joi, purtătorul de cuvânt al Parchetului Tribunalului Arad, Dan Ursu.

El spunea că Adrian Buleu nu a colaborat cu anchetatorii.

Cadavrul bărbatului dispărut nu a fost descoperit, însă magistrații au considerat că există suficiente probe pentru arestarea preventivă a suspectului.

Forțe importante de ordine continuă să caute cadavrul omului de afaceri Abel Apostol, surse din rândul anchetatorilor afirmând că unul dintre membrii echipei de specialiști sosiți de la București la Arad pentru a sprijini ancheta a participat și la cercetările din cazul dispariției Elodiei Ghinescu.

Echipa a adus la Arad aparatură de laborator și instrumente sofisticate care vor fi folosite pentru studierea probelor culese până în prezent, anchetatorii sperând că vor reuși să demonstreze ipoteza că Abel Apostol a fost ucis de către soțul partenerei sale de afaceri, Adrian Buleu.

Cadavrul este căutat în continuare atât în Pădurea Vladimirescu, unde a fost găsită o mașină incendiată care ar aparține suspectului, cât și într-un lac din pădure și pe râul Mureș.

Omul de afaceri Abel Apostol a dispărut în urmă cu o săptămână de la baza sportivă pe care o deține în centrul Aradului. Familia omului de afaceri menționa că bărbatul, în vârstă de 55 de ani, a fost văzut ultima dată în seara de 1 mai, în incinta bazei sportive pe care o deține.

Fiul omului de afaceri, Albert Apostol, susținea că tatăl său ar fi fost amenințat cu moartea de către familia asociatului său.

„Tatăl meu a fost chiar și amenințat cu moartea de către familia asociatului. Totul a pornit de la faptul că tata dorește să despartă baza sportivă de restaurant, iar el să rămână cu sportul. A revenit recent din SUA și dorește să se întoarcă acolo, iar de afacere să mă ocup eu. Asociatul și familia acestuia au avut obiecții și au recurs la amenințări”, declara corespondentului MEDIAFAX fiul omului de afaceri, Albert Apostol.

Omul de afaceri Abel Apostol deținea în asociere, în centrul municipiului Arad, pe malul Mureșului, o bază sportivă și un restaurant.

Citește și

Mediafax
Se dau vouchere lunare pentru energie electrică. Cine beneficiază și cum se pot obține
Digi24
Ilie Bolojan anunță că vor fi două praguri de TVA. Ce măsuri are în vedere Guvernul privind accizele, băncile și jocurile de noroc
Cancan.ro
Vine URGIA peste România din nou: 11 județe vor fi devastate în următoarele ore. Avertisment ANM de ultimă oră
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
Adevarul
Monștrii din apele Prutului, între legendă și adevăr. Peștii uriași care i-au speriat până și pe scafandri
Mediafax
Ilie Bolojan anunță noi măsuri: TVA va fi pe două praguri, iar accizele la alcool şi combustibil vor crește
Click
Ce mănâncă grecii, de fapt, și care este secretul care ți-a fost ascuns până acum. Un patron de restaurant dezvăluie adevărul despre o vacanță perfectă în Grecia
Wowbiz
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Antena 3
Kira Hagi se căsătorește astăzi cu Thomas Ferfelis. La nunta de la Cernica sunt așteptați peste 1.000 de invitați
Digi24
Scandal la Casa Regală a Norvegiei: Fiul cel mare al prinţesei moştenitoare ar fi comis 23 de infracţiuni. Cele mai grave fapte
Cancan.ro
Cât costă o bere pe plajă în Thasos. Imagini realizate de o turistă româncă bulversată de prețuri
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marcel Prodan, bărbatul care a bătut-o pe Alexandra Stan! Viața lui s-a schimbat radical
observatornews.ro
Tradiţii şi superstiţii de Sf. Petru şi Pavel. Ce e bine să facem în 29 iunie pentru a fi feriţi de rele
StirileKanalD
Și-a ucis soția cu sânge rece, după care a plecat „zâmbind”. Victima își plimba fiul de doar 7 luni în momentul în care criminalul i-a luat viața
KanalD
Doliu în lumea politică! A murit fostul deputat Gheorghe Chiper
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Fără Rabla în 2025? Iată câteva mașini pe care ți le permiți și fără ajutor de la stat!
Descopera.ro
Binturongul: animalul din Asia care are un miros extrem de ciudat
Capital.ro
Elena Udrea, dusă de urgență la spital. Ce s-a întâmplat cu fostul ministru
Evz.ro
Animalul ciudat adus în România de Ceaușescu. Câte exemplare mai există
A1
Nicușor Dan, surprins la cumpărături cu fiica sa într-un magazin din mall cu prețuri accesibile. Imaginea a devenit virală
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
VIDEO Dana Roba, dispusă să se mai împace cu fostul iubit, Beni? "Avem o relație foarte bună, iar dacă acum îl sun să vină să-mi aducă niște medicamente sau să mă ajute cu ceva, el vine și mă ajută!"
RadioImpuls
Cine este Alisa Russell, prima româncă aleasă primar într-un oraș din Marea Britanie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Bulă, știi să acorzi primul ajutor? – Da, doamna profesoară!
Descopera.ro
Magistratul care a demisionat în plină ședință de judecată: „Domnilor, ridic ședința, tribunalul fiind descomplectat deoarece am demisionat”