Prima pagină » Știri » Primele declarații ale atacatorului din cursa Amsterdam-Paris. Cum a încercat Ayoub El Khazzani să-i convingă pe anchetatori că nu e terorist

Primele declarații ale atacatorului din cursa Amsterdam-Paris. Cum a încercat Ayoub El Khazzani să-i convingă pe anchetatori că nu e terorist

Aflat în atenția autorităților din trei state ca adept al islamismului radical, Ayoub El Khazzani, atacatorul din trenul de mare viteză din Franța, a făcut în fața anchetatorilor primele declarații, încercând să-i convingă pe aceștia că nu a vrut decât să-i jefuiască pe călători, nicidecum să fie autorul unui act terorist. Argumentele sale par însă cusute cu ață albă.

După mai bine de de ore în custodia poliției, atacatorul din trenul de mare viteză de pe ruta Amsterdam-Paris, a insistat în fața anchetatorilor că nu a plănuit un atentat, ci voia doar să-i jefuiască pe călători. „Nu înțelege de ce totul a luat o așa amploare. este extrem de surprins și neagă că gestul său are o dimeniune teroristă. Asta îl face să râdă”, a spus avocatul său.

Cu toate acestea, argumentele lui Ayoub El Khazzani sunt departe de a fi crezute de anchetatori. El susține că a găsit întregul „arsenal” cu care se urcase în tren – un Kalașnikov, un pistol automat, nouă încărcătoare – într-o valiză abandonată într-un parc din apropierea gării Bruxelles Midi, unde dormise peste noapte. Pentru a avea curaj să dea lovitura, a spus el, a luat mai multe medicamente și din acest motiv soldații americani care l-au oprit l-au descris ca fiind „într-o altă lume”.

Tânărul de ani care nu vorbește deloc franceză, ci doar arabă, nu i-a convins pe anchetatori, mai ales din cauza trecutului său. Născut în orașul marocan Tetouan, într-o familie modestă, Ayoub El Khazzani s-a lăsat de școală în clasa a șasea. A trăit furând portofele și având locuri temporare de muncă. A fost reținut de două ori pentru trafic de cannabis. În 2007 s-a mutat în Spania, iar discursul său dur de legitimare a jihadului în moscheile din Algeciras (oraș în sudul Spaniei aproape de Gibraltar) a atras atenția autorităților.

Spaniolii au prevenit serviciile se securitate franceze privind sosirea lui Khazzani, în februarie 2014, în Hexagon, însă nu poate fi localizat decât în mai 2015 când serviciile secrete germane l-au reperat pe drumul spre Istanbul, poarta de intrare în Siria, via Berlin, potrivit lefigaro.fr. Dacă Ayoub El Khazzani recunoaște că în ultimele șase luni a fost prin Germania, Austria, Spania, Franța și Belgia, el neagă că ar fi pus piciorul în Turcia sau în Siria.

Ayoub El Khazzani a urcat înarmat, vineri seară, într-un tren de mare viteză ce asigura legătura între Amsterdam și Paris. El a fost imobilizat de doi soldați americani care se aflau în vacanță și care erau călători în tren, evitându-se astfel un adevărat carnagiu.

În confruntare, unul dintre americani, Spencer Stone, membru al Forțelor americane aeriene (USAF), un tânăr masiv, în vârstă de 23 de ani, cu părul ras, a fost rănit cu un cutter la mână, iar alt pasager, un franco-american care locuiește la Boulogne-Billancourt (Hauts-de-Seine) a fost rănit de un glonț.

Spencer Stone și prietenii săi – Alek Skarlatos, în vârstă de 22 de ani, și Anthony Sadler, în vârstă de 23 de ani – au reușit să-l neutralizeze pe marocan, cam de aceeași vârstă cu ei, ajutați de britanic, Chris Norman, un sexagenar. Toți au fost salutați ca eroi și urmează să fie primiți luni la Palatul Elysée, împreună cu un pasager francez, în vârstă de 28 de ani, care a încercat primul să-l dezarmeze pe Ayoub El Khazzani, dar care preferă să rămână anonim.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Becali aruncă bomba despre negocierile pentru Guvern
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Momente ULUITOARE la priveghiul femeii din Sibiu care și-a UCIS mama. Amiana a fost ABANDONATĂ
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Greșeala fatală a salvatorilor din Maldive. Mărturia bărbatului care a recuperat trupurile italienilor
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Rezultatele autopsiei în cazul celor 5 turiști care și-au pierdut viața în timpul unei scufundări în Maldive. Care ar fi cauza morții
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Au trecut 69 de ani de la moartea celui mai important poet simbolist român