Prima pagină » Știri » Primul interviu al lui Gregorian Bivolaru, după aducerea în țară. „Am părăsit România ascuns într-un tir de marfă”

Primul interviu al lui Gregorian Bivolaru, după aducerea în țară. „Am părăsit România ascuns într-un tir de marfă”

După 13 ani de la momentul în care a fugit din România, Gregorian Bivolaru, liderul MISA, povestește cum a reușit să părăsească țara când toate autoritățile erau cu ochii pe el. „Am părăsit România fiind ascuns într-un tir de marfă", spune el într-un intreviu acordat Mediafax. La peste un deceniu de la izbucnirea scandalului și perioadă în care a fost cel mai căutat român, mBivolaru susține că totul a fost "o vânătoare de vrăjitoare" împotriva tuturor cursanților MISA.

„Am ales să părăsesc într-un anume mod România, după ce m-am confruntat cu o serie de abuzuri și ilegalități flagrante ce au fost dezlănțuite împotriva mea la comanda politică a fostului prim-ministru, Adrian Năstase, care a considerat că i-am sabotat campania prezidențială din anul 2004 în urma unui interviu pe care l-am oferit unor jurnaliști la Paris. Am părăsit România fiind ascuns într-un tir de marfă, care avea ca destinație Suedia și apoi am solicitat azil politic în Suedia. După ce autoritățile suedeze mi-au acceptat cererea de azil politic, m-au arestat la cererea expresă a autorităților din România și m-au ținut în închisoare pentru a-mi verifica motivele temeinice ce au stat la baza acestei cereri de azil politic pe care a formulat-o”, spune Gregorian Bivolaru.

Acesta a povestit, într-un interviu  pentru Mediafax, cum a fost prins la Paris la un târg de carte la care mergea anual, dar și cum au verificat autoritățile suedeze întreaga sa poveste atunci când a cerut azil politic.

„Autoritățile suedeze au chemat chiar martori din România pentru a verifica temeinicia dosarului ce a fost fabricat la comandă politică împotriva mea și au audiat-o cu atenție pe așa-zisa victimă, domnișoara Mădălina Dumitru, și în felul acesta s-au convins în final că eram victima uni înscenări de proporții. În cele din urmă, prin analizarea situației mele reale, trecând în revistă toate dovezile existente, autoritățile suedeze mi-au acordat în anul 2005, statutul de refugiat politic, statut pe care îl am chiar și în prezent, deoarece acest statut nu mi-a fost niciodată revocat. Este deasemenea, semnificativ, că două instanțe din România, respectiv, instanța de la Sibiu, dar și instanța superioară din orașul Alba au costatat apoi că sunt nevinovat, dar în urma apelului făcut de procuratură, dosarul acestui caz a fost înapoiat în final la Înalta Curte de Casație și Justiție, iar aici, așa-zisul complet negru, prezidat de domnul judecător Ionuț Matei, a ales să rejudece de la zero acest dosar și a săvârșit unele abuzuri evidente, cum ar fi, spre exemplu, faptul că a afirmat că a primit o scrisoare de amenințare din partea yoghinilor chiar în ziua în care urma să judece acest dosar, iar apoi, cu toate că era necesar și firesc să se abțină să mai judece respectivul dosar, a intrat totuși și l-a judecat, iar apoi mi-a dat o pedeapsă imensă de șase ani de închisoare, chiar dacă era evident că sunt nevinovat”.

Această „vânătoare de vrăjitoare”, a fost dusă împotriva tuturor cursanților MISA ani la rând, spune Bivolaru.

Cum a fost cercetat de același procuror în vremea regimului comunist și apoi în 2004, cum a fost închis într-un spital de psihiatrie și eliberat la Revoluție, dar mai ales ce i-au cerut procurorii după ce l-au adus în țară și clarificări privind speculațiile că persoane publice au fost adepte MISA, aflați în interviul integral ce va fi publicat astăzi de agenția MEDIAFAX.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?