Prima pagină » Știri » Publicație din Germania, reportaj într-un spital din România. Sistemul de sănătate, în stare ”deplorabilă”

Publicație din Germania, reportaj într-un spital din România. Sistemul de sănătate, în stare ”deplorabilă”

Publicație din Germania, reportaj într-un spital din România. Sistemul de sănătate, în stare ”deplorabilă”

Publicația Der Spiegel (în traducere „Oglinda”) a publicat un amplu reportaj, realizat într-un spital COVID-19 din România. Sistemul sanitar românesc este prezentat exact așa cum este, adică aproape de colaps.

Situația din instituțiile medicale din România este descrisă pe larg într-un reportaj al publicației Der Spiegel. Fiind intitulat „Valul Corona în România: „Am fost atât de proști, uitați-va la mine”, fără să lase loc de interpretări, materialul conține mai multe declarații, atât ale pacienților, cât și ale autorităților.

Sunt subliniate trei aspecte. În primul rând, refuzul oamenilor de a se vaccina este bine evidențiat, chiar din declarațiile lor. Jurnaliștii germani nu au uitat nici de lipsa medicilor și migrarea acestora în occident, unde salariile nu se pot compara cu cele pe care le-ar fi primit aici.

Jurnaliștii scot în evidență și aportul politicienilor în această poblemă. Oamenii nu au încredere în ce li se transmite de la conducerea țării, iar corupția a îngropat sistemul sanitar.

”Nicio altă țară din lume nu are mai mulți bolnavi de Covid pe cap de locuitor, iar unitățile de terapie intensivă sunt supraaglomerate fără speranță”.

În filmarea realizată de publicația germană, pacienții români povestesc cât de mult regretă că nu s-au vaccinat. Jurnaliștii subliniază că acest val este cel mai sever de până acum în țara noastră, iar spitalele sunt pline până la refuz, majoritatea celor internați fiind nevaccinați.

Mărturiile pacienților din spitale

„Ar fi trebuit să o fac cu mult timp în urmă, dar întotdeauna am spus: mâine o voi face. Și uite unde mă aflu acum. Aș fi putut să mă vaccinez la medicul de familie, dar nu am făcut-o. Din neglijență, ce pot să spun,” a spus Constantina Nedeluș de pe patul de spital.

„Copiii mei s-au vaccinat, am doi nepoți. Eu și soția mea nu ne-am vaccinat pentru că ne-am crezut mai deștepți. Dar am fost atât de proști. Uite prin ce trebuie să trec acum, de când m-am îmbolnăvit,” a recunoscut Florea Traznea.

„Voi fi sinceră. Abia am ieșit din casă, sunt bătrână. Am crezut că nu am nicio problemă, așa că nu m-am vaccinat,” a declarat Elena Boziru.

Concluzia reporterilor germani a fost una categorică: ”problema: sistemul de sănătate este într-o stare deplorabilă, mii de medici români au migrat în străinătate, unde câștigă mai mult. În plus, mulți cetățeni nu au încredere în stat și denunță corupția. Acest lucru scade dorința de vaccinare. Doar aproximativ 30 la sută din populație este complet imunizată“.

Ultima declarație care apare în materialul publicat de Der Spiegel este chiar a lui Valeriu Gheorghiță. Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare încearcă șă-și motiveze eșecul.

„Oamenii vor să rămână acolo unde au trăit toată viața, unii sunt singuri pentru că rudele au plecat la muncă în oraș sau în străinătate. Acest lucru face dificilă vaccinarea persoanelor în vârstă. Și nu au încredere în vaccinare, sunt foarte reticenți, adesea din motive religioase”, a spus acesta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan despre Crăciun: Ce își dorește, ce face și ce mănâncă
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Ce au putut face Andra și Cătălin Măruță în avion, în fața tuturor pasagerilor. 'Eu făceam plângere la compania aeriană'
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Judecătorul care a desființat decizia CCR de anulare a alegerilor din 2024, prezent la discuțiile cu Nicușor Dan. Ce a propus la Cotroceni
Mediafax
Ce promite Ilie Bolojan pentru anul viitor. Vești bune despre inflație și economie, dar și o condiție pusă de premier
Click
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Poșta daneză oprește distribuirea scrisorilor după 400 de ani