Prima pagină » Știri » RĂSTURNARE de situație. Șeful Garnizoanei Ploiești NEAGĂ că le-ar fi spus militarilor de la paradă „Să vă fie RUȘINE”

RĂSTURNARE de situație. Șeful Garnizoanei Ploiești NEAGĂ că le-ar fi spus militarilor de la paradă „Să vă fie RUȘINE”

VIDEO. Șeful Garnizoanei Ploiești: Nu le-am spus militarilor "Să vă fie RUȘINE", ci "să NU VĂ FIE RUȘINE". Vezi cum se APĂRĂ colonelul

Șeful Garnizoanei Ploiești declară că, la retragerea cu torțe organizată sâmbătă seară în Ploiești, le-a spus militarilor să nu le fie rușine să cânte, pentru că nu cântau „bărbătește”.

Colonelul Petrișor Jalbă declară că le-a spus militarilor care participau la retragerea cu torțe organizată în centrul Ploieștiului „să nu le fie rușine”.

„Le-am spus să nu le fie rușine să cânte. Era un îndemn să cânte mai bărbătește. Este un cântec frumos, iar lumea din jur trebuia să audă mai bine”, a declarat Jalbă.

Acesta a spus că a repetat cu militarii garnizoanei Ploiești aproximativ două săptămâni pentru acest eveniment, în schimb plutoanele din spate erau formate cu militari de la alte structuri.

Înainte de aprinderea luminilor de sărbători, mii de persoane s-au strâns în centrul Ploieștiului să asiste la retragerea cu torțe organizată de militari. Soldații și jandarmii s-au retras cu făclii în mâini, în timp ce ar fi trebuit să cânte „Treceți batalioane române Carpații”. Doar soldații din primele rânduri au cântat, motiv pentru care șeful Garnizoanei Ploiești i-a îndemnat de la microfon să cânte mai tare.

Aproximativ 10.000 de persoane au fost prezente în centrul Ploieștiului la aprinderea luminițelor de sărbători.

Foto: Captură

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și