Prima pagină » Știri » Reacția lui Cioloș după ce Dragnea a spus că premierul ar trebui „să plătească” pentru cum a gestionat achiziția Cumințeniei

Reacția lui Cioloș după ce Dragnea a spus că premierul ar trebui „să plătească” pentru cum a gestionat achiziția Cumințeniei

Reacția lui Cioloș după ce Dragnea a spus că premierul ar trebui
Premierul Dacian Cioloș l-a ironizat duminică pe liderul PSD, Liviu Dragnea, pe tema declarațiilor sale privind Cumințenia Pământului și ''postacii'' de la Guvern făcând trimitere la contractele cu statul încheiate de firmele controlate de Sebastian Ghiță.

”În timp ce domnul Liviu Dragnea nu mai poate de soarta Cumințeniei Pământului- nicio grijă, domnule Dragnea, procesul de achiziție decurge firesc, conform legii, pentru că acest guvern nu știe să facă lucrurile altfel și nici nu vrea să învețe de la PSD – la Guvern, „postacii” (citat Liviu Dragnea) lucrează. Pe scurt, zeci de specialiști IT, bursieri și voluntari, muncesc de zor pentru a face mai accesibil hățișul birocratic din administrația noastră, pentru a elibera statul din captivitatea unor firme care au încheiat contracte strâmbe pe vremea guvernului PSD”, a scris șeful Executivului pe Facebook.

El a făcut aluzie la contractele firmelor controlate de Sebastian Ghiță cu statul.

”Sper să avem posibilitatea să continuam acest mod de lucru și în anii care vin, cu soluții IT simple, inovatoare, în interesul oamenilor. Sistemele IT pot fi dezvoltate și altfel decât s-a făcut de multe ori până acum, când s-au irosit banii țării pentru firme de partid, prieteni și parteneri politici proprietari de televiziuni”, a conchis șeful Executivului.

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat sâmbătă seara că premierul Dacian Cioloș va trebui ”să plătească” pentru modul în care s-a făcut achiziția Cumințeniei Pământului, afirmând că ”se pare” că procurorii au ridicat deja documente de la Ministerul Culturii în acest sens.

După ce un cititor i-a reproșat că vorbește ca un politician, iar ”magia tehnocrată s-a dus”, Cioloș a replicat: ”Magia sta in sinceritatea si onestitatea actelor noastre. Nu pot să las târâți in noroi oameni care vor doar să-si facă treaba. Spun doar lucruri in care cred, nu lucruri prin care să amăgesc. O să mă gândesc insă, la ceea ce ați spus”.

”Oamenii aceștia, care lucrează pe proiecte serioase, au fost calificați drept ‘postaci politici’ doar de dragul campaniei electorale. Și nu e cinstit”, i-a mai răspuns premierul unui cititor.

„Ne poate spune și nouă ce fac băieții ăia acolo? Ce au făcut până acum? De ce sunt plătiți din bani publici? De ce stau în clădirea Guvernului? Poate să ne arate până mâine ce au făcut? Să nu aibă impresia că, dacă au fost postaci sau au lucrat pe internet, aceste lucruri se șterg. Nu se șterg”, a declarat Dragnea în urmă cu o săptămână.

Premierul Dacian Cioloș a declarat la lansarea platformei GovITHub că Guvernul va oferi zece burse a câte 2000 de euro/lună unor specialiști IT care, fără să lase ”fagocitați de sistem”, să inoveze sectorul administrației publice, mult rămas în urmă din acest punct de vedere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Ce a dat PSD AUR-ului ca să ajute să treacă puntea asta fără să intre la guvernare?
Digi24
„Cea mai mare catastrofă ecologică”. Ucraina a distrus o rafinărie uriașă a Rusiei de pe coastă Mării Negre
Cancan.ro
A MURIT Valentina Dumitru, femeia de 45 de ani care a făcut anevrism după un lifting facial. Ministrul Sănătății cere anchetă
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
„James Bond” din viața reală? Povestea bărbatului care ar fi lucrat pentru servicii secrete și l-a întâlnit pe Stalin
Mediafax
Grindeanu: Dacă vrem să schimbăm ceva, vrem să schimbăm primul ministru, în niciun caz președintele
Click
Imaginea suferinței. Eugen Cristea face parastasul de un an al soției: „Numai eu știu ce-i în sufletul meu.” Câți bani primește din „Liceenii”?
Digi24
După 40 de zile pe linia frontului ucrainean, soldaților „nu le mai pasă dacă supraviețuiesc”
Cancan.ro
'Am CANCER!' Anunț bulversant făcut de o concurentă, în timpul filmărilor show-ului Desafio de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Exercițiile pe care Anca Țurcașiu le face acasă pentru a se mențină slabă și tonifiată la 55 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
MLI-84 Jderul, trimis la pensie de Lynx KF41. România alege blindatul de ultimă generație
Descopera.ro
Matcha versus Cafea: Care aduce mai multe beneficii pentru sănătate?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag?
Descopera.ro
Vremea o ia razna, anunță meteorologii! Unde va ninge de 1 Mai?