Prima pagină » Știri » Reacția lui Dumitru Diaconu, profesorul după care ar fi copiat Ponta: „Sunt magistrat și nu pot să fac niciun comentariu”

Reacția lui Dumitru Diaconu, profesorul după care ar fi copiat Ponta: „Sunt magistrat și nu pot să fac niciun comentariu”

Reacția lui Dumitru Diaconu, profesorul după care ar fi copiat Ponta: „Sunt magistrat și nu pot să fac niciun comentariu
Dumitru Diaconu, autorul lucrării "Curtea Penală Internațională, Istorie și Realitate" pe care se pare că a plagiat-o Victor Ponta, a declarat că funcția de magistrat pe care o deține nu îi permite să facă niciun comentariu pe marginea acestui subiect.

Dumitru Diaconu, autorul lucrării „Curtea Penală Internațională, Istorie și Realitate” pe care se pare că a plagiat-o Victor Ponta, a declarat că funcția de magistrat pe care o deține nu îi permite să facă niciun comentariu pe marginea acestui subiect, cu implicații politice.

„Sunt magistrat și trebuie să respect un cod deontologic. Nu pot să fac niciun comentariu”, a declarat pentru gândul Dumitru Diaconu, doctor în drept și judecător la Curtea de Apel Pitești, secția Penală.

Anterior, acesta declarase pentru TVR Info că nu are curiozitatea să compare lucrarea sau cu teza de doctorat a prim-ministrului și nici nu va depune vreo sesizare la Consiliul Național de Etică.

Premierul Victor Ponta este acuzat de plagiat în revista Nature sub semnătura lui Quirin Schiermeie și în publicația Frankfurter Allgemeine Zeitung, într-un articol semnat de Karl-Petter Schwartz, care susțin că au „accesat” documente prezentate de o „sursă anonimă” indicând faptul că mai mult de jumătate din teza sa de doctorat privind Curtea Penală Internațională ar conține texte copiate.

Autorii din care se pare că a copiat Victor Ponta sunt Dumitru Diaconu („Curtea Penală Internațională, Istorie și Realitate”), Vasile Crețu (Drept Internațional Penal) și Ion Diaconu (The International Criminal Court, A New Stage).

Conferință de presă în numele judecătorului Diaconu

Purtătorul de cuvânt al Curții de Apel București, Marius Andreescu, a susținut astăzi o conferință de presă în numele judecătorului Dumitru Diaconu pentru a explica care este poziția acestuia în ceea ce privește acuzațiile de plagiat care i se aduc lui Victor Ponta.

„Domnul judecător Dumitru Diaconu a spus că nu are cunoștință despre un plagiat, evident colegul meu este autorul lucrării publicate în anul 1999, că se abține de la orice comentariu de natură politică, întrucât, după cum știți, codul profesiei noastre de magistrat impune o distanță față de politică. Dânsul spune că nu are cunoștință de existența plagiatului ca atare și că nu dânsul este în măsură să aprecieze dacă lucrarea sa a fost sau nu sursa de inspirație, dacă a fost plagiată așa cum s-a afirmat în presă”, a spus Andreescu.

Acesta a mai spus că îl cunoaște foarte bine pe Dumitru Diaconu cu care este coleg și la Universitatea din Pitești și că acesta are o activitate științifică meritorie.

„Oricum, necunoscând în detaliu despre ce e vorba, dânsul nu se simte lezat într-un fel și nu intenționează, cel puțin deocamdată, să întreprindă nimic concret, având în vedere această situație”, a spus Andreescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă la Neptun Deep! OMV Petrom, PRIMA REACȚIE după incidentul cu drona marină din apropierea platformei
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
S-au întors în România după ani de Italia, dar au rezistat doar 3 luni. Ce i-a făcut să plece din nou: „Am dormit un an în bucătărie”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut