Prima pagină » Știri » REACȚIE. Primăria Sectorului 5, despre mașinile de salubritate care au bruiat conferința lui Nicușor Dan: „Era programată o acţiune specifică în zonă”

REACȚIE. Primăria Sectorului 5, despre mașinile de salubritate care au bruiat conferința lui Nicușor Dan: „Era programată o acţiune specifică în zonă”

REACȚIE. Primăria Sectorului 5, despre mașinile de salubritate care au bruiat conferința lui Nicușor Dan: „Era programată o acţiune specifică în zonă”

Conferința de presă a lui Nicușor Dan, bruiată de mașinile de salubrizare, s-a lăsat cu o reacție din partea Primăriei Sectorului 5. Reprezentanții instituției susțin că societatea de salubrizare avea o acțiune programată chiar în timpul în care Nicușor Dan susținea conferința de presă.

Candidatul susţinut de PNL şi USR pentru Primăria Capitalei, Nicuşor Dan, a organizat, joi, o conferinţă de presă în aer liber, pe o stradă din sectorul 5. În zonă au ajuns camioane ale firmei de salubritate, inscripţionate cu iniţialele lui Daniel Florea.

Utilajele au circulat pe tot parcursul declaraţilor şi au claxonat încercând să acopere vocea acestuia, iar la scenă asista un poliţist local.

Reacția Primăriei Sectorului 5

„Societatea SALUBRIZARE FAPTE 5 S.A. este deţinută de Consiliul Local al Sectorului 5 şi este operatorul de salubritate autorizat pe raza Sectorului 5. Societatea deţine un număr de peste 120 de utilaje şi aproximativ 800 de angajaţi. Aceştia lucrează în două schimburi, respectiv: schimbul I – 07:00 – 19:00 şi schimbul II – 19:00 – 07:00, cu pauzele legale de rigoare. Numai în ultimul an, au fost ridicate de pe raza Sectorului 5, deşeuri provenite din depozite necontrolate, însumând peste 150 000 mc., deşeuri depozitate ilegal pe raza sectorului în ultimii 30 de ani.

Societatea de salubrizare acţionează în conformitate cu 14 programe specifice de salubrizare pentru ridicarea deşeurilor stradale municipale, măturarea străzilor şi spălarea acestora şi dezinfectarea domeniului public.

Societatea de salubrizare avea programată o acţiune specifică în zona străzii Progresului, pentru neutralizarea unor depozite necontrolate de deşeuri. Atât schimbul I, cât şi schimbul II din 17.06.2020 şi schimbul I din 18.06.2020, aferente programului de salubrizare pentru ridicarea deşeurilor din depozite necontrolate, au acţionat în zona străzii Progresului”, se arată într-un comunicat remis de Primăria Sectorului 5.

Primăria 5 susține că intrușii erau Nicușor Dan, jurnaliștii și cetățenii de la fața locului

„Acţiunea aflată în desfăşurare a fost întreruptă de un grup de cetăţeni, care au organizat o adunare spontană în zona în care acţionau utilajele de salubrizare. Această acţiune a perturbat operaţiunea de salubrizare şi a creat ambuteiaje în trafic între orele 9:00 şi 11:00. Din această cauză, Poliţia Locală a Sectorului 5 a fost nevoită să intervină pentru a fluidiza traficul, dar şi pentru a restabili ordinea publică, în contextul în care blocajele din trafic riscau să se amplifice”.

În ceea ce privește claxoanele, șoferii nervoși le-au acționat, iar apoi și angajații societății de salubrizare. „Totodată, zgomotul produs de autoturismele din zonă a fost cauzat de şoferii care au fost prinşi în blocaj, zona fiind una extrem de aglomerată, dar şi de autospecialele societăţii de salubritate care, în urma blocajelor, au întârziat programele specifice din zona străzii Progresului, fiind astfel afectaţi indicatorii de performanţă ai echipajelor respective” a transmis Primăria Sectorului 5 într-un comunicat de presă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Ziua în care România intra în prima conflagraţie mondială