Prima pagină » Știri » REFERENDUM 2012. Ponta: Un președinte care are opt milioane de voturi împotrivă trebuie să decidă dacă este legitim

REFERENDUM 2012. Ponta: Un președinte care are opt milioane de voturi împotrivă trebuie să decidă dacă este legitim

REFERENDUM 2012. Ponta: Un președinte care are opt milioane de voturi împotrivă trebuie să decidă dacă este legitim

Premierul Victor Ponta a susținut, într-o declarație de la Palatul Victoria că la referendumul pentru demiterea lui Traian Băsescu au participat „în jur de nouă milioane”, iar pentru demitere, aproximativ opt milioane.

După ce a anunțat aceste date, șeful guvernului s-a corectat imediat spunând că „datele vor veni în următoarele ore”.

„În calitate de prim-ministru felicit milioanele de români care s-au prezentat la vot și au dovedit că România este o democrație. Este o mare victorie pentru români să ai în jur de nouă milioane care vin la vot, adică nu știu datele, vor veni în următoarele ore. Este practic o victorie a lor și cred că orice om politic care spune că poate ignora vocea a nouă milioane de oameni este un om politic rupt de realitate și realitatea se dovedește întotdeauna mai puternică decât noi”, a spus Ponta.

El a adăugat că astăzi au fost formulate „acuze aberante și abjecte”, la adresa intituțiilor statului, însă acestea și-au făcut datoria.

Ponta a mai spus că un președinte care a fost ales cu cinci milioane de voturi și are peste opt milioane de voturi împotrivă ar trebui să decidă în ce măsură mai este îndreptățit să conducă România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025