Prima pagină » Știri » Remus Rădoi, interlopul la care a apelat Poliția Olt pentru a o găsi pe Alexandra Măceșeanu, a fost reținut într-un dosar de evaziune fiscală

Remus Rădoi, interlopul la care a apelat Poliția Olt pentru a o găsi pe Alexandra Măceșeanu, a fost reținut într-un dosar de evaziune fiscală

Remus Rădoi, interlopul la care a apelat Poliția Olt pentru a o găsi pe Alexandra Măceșeanu, a fost reținut într-un dosar de evaziune fiscală

Remus Rădoi, bărbatul la care a apelat șeful Poliției Olt, Nicolae Alexe, în urmă cu un an, pentru a o găsi pe minora Alexandra Măceșanu, a fost reţinut pentru 24 de ore, joi, 27 august. Acesta este cercetat într-un dosar de evaziune fiscală, instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova, se arată într-un comunicat transmis de IPJ Olt. În același dosar a mai fost reţinut încă un bărbat, de 34 de ani.

Rădoi a fost reținut într-un dosar de evaziune fiscală

Potrivit procurorilor, în dosarul acestuia a mai fost reţinut încă un bărbat, de 34 de ani.

Conform datelor din comunicatul transmis de IPJ OLT, Remus Rădoi este administratorul în fapt al firmei de pază Safety şi este acuzat că, în perioada 2016-2019, a dedus nelegal TVA în valoare de peste 245.937 de lei şi că a folosit bunurile societăţii în inters personal.

De asemenea, conform sursei citate, prejudiciul adus firmei se ridică la 459.735 de lei.

”În fapt, cei în cauză, în calitate de administratori ai unei societăți comerciale specializată în activități de pază și protecție, în perioada ianuarie 2016-august 2019, în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligațiilor fiscale, ar fi asigurat declararea și înregistrarea în evidența contabilă de achiziții nereale, de la mai multe societăți furnizoare, în baza cărora a fost dedusă nelegal TVA, sustrăgându-se astfel de la plata obligațiilor fiscale în sumă de 245.937 de lei. De asemenea, în perioada 2018-2019, cei în cauză ar fi folosit resursele financiare ale societății într-un scop contrar intereselor acesteia, respectiv în scopul de a favoriza o altă societate , administrată de cei doi, producând astfel un prejudiciu de 459.735 de lei”, scrie în referatul de reținere.

Remus Rădoi a depus plângere pe numele lui Alexandru Cumpănașu, în anul 2019

La finalul anului 2019, Remus Rădoi depunea o plângere împotriva lui Alexandru Cumpănașu, în care îi cerea acestuia ca unchiul Alexandrei să fie cercetat pentru inducerea în eroare a anchetatorilor pentru a obține capital electoral și tăinuirea de informații.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
„Noua Rusie” a lui Vladimir Putin include și teritorii de la granița cu România