Prima pagină » Știri » România, locul doi în topul țărilor în tranziție din Europa, după creșterea prețurilor la locuințe

România, locul doi în topul țărilor în tranziție din Europa, după creșterea prețurilor la locuințe

România se află pe locul doi în topul țărilor în tranziție din Europa în funcție de creșterea prețurilor la locuințe, cu o rată medie anuală de 40% în perioada 2004-2006, cu mult peste avansul Produsului Intern Brut (PIB) pe cap de locuitor, de aproximativ 6%, se arată într-un raport al BERD.

România se află pe locul doi în topul țărilor în tranziție din Europa în funcție de creșterea prețurilor la locuințe, cu o rată medie anuală de 40% în perioada 2004-2006, cu mult peste avansul Produsului Intern Brut (PIB) pe cap de locuitor, de aproximativ 6%, se arată într-un raport al BERD.

Cea mai mare rată de creștere a prețurilor, puțin peste 40%, a fost înregistrată în Ucraina, conform "Raportul de Tranziție 2007" întocmit de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

România este urmată de Letonia, Estonia, Lituania, Bulgaria, Rusia și Armenia, unde prețurile la locuințe au urcat, în perioada 2004 – 2006, cu o rată anuală de peste 20%, depășind cu mult creșterea PIB pe cap de locuitor.

Citiți întreaga știre pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
6 orașe „pierdute” pe care arheologii nu le-au găsit niciodată