Prima pagină » Știri » România pierde milioane de euro pentru că nu-și valorifică ecosistemele

România pierde milioane de euro pentru că nu-și valorifică ecosistemele

România pierde milioane de euro pentru că nu-și valorifică  ecosistemele
România nu-și valorifică ecosistemele

România nu pune mare preț pe serviciile pe care le-ar putea valorifica din ecosistemele pe care le are, arată ultimul studiu privind biodiversitatea, realizat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare.

Cercetarea arată că România are multe oportunități turistice și de agrement neexplorate, care ar putea fi dezvoltate pentru a crește veniturile din ariile protejate. Turiștii care vizitează ariile protejate ar putea contribui cu 42 de milioane de euro mai mult  decât li se percepe în prezent.

Din silvicultură s-ar putea obține 2,8 milioane de euro în următorii 25 de ani, însă, în prezent,  nu se captează potențialul complet al produselor forestiere nelemnoase.

Studiul a analizat siturile Parcul Natural Apuseni, Parcul Național Retezat, Parcul Național Piatra Craiului, Parcul Natural Vânători-Neamț și Parcul Natural Munții Maramureșului.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
România exportă mai mult decât importă, arată un raport