Prima pagină » Știri » Rudy Giuliani refuză audierea în Camera Reprezentanților în ancheta care îl vizează pe Donald Trump

Rudy Giuliani refuză audierea în Camera Reprezentanților în ancheta care îl vizează pe Donald Trump

Rudolph Giuliani, avocatul președintelui SUA Donald Trump, a anunțat marți seară că nu va coopera cu ancheta inițiată de Camera Reprezentanților care ar putea conduce la demiterea liderului de la Casa Albă, informează cotidianul The Washington Post.

Rudolph Giuliani, avocatul președintelui SUA Donald Trump, a anunțat marți seară că nu va coopera cu ancheta inițiată de Camera Reprezentanților care ar putea conduce la demiterea liderului de la Casa Albă, informează cotidianul The Washington Post.

Rudy Giuliani a declarat că nu va depune mărturie și nu va furniza documente Comisiei pentru Informații din Camera Reprezentanților până când nu va fi schimbat președintele acesteia, democratul Adam Schiff, și până nu se aprobă în plen lansarea unei investigații în cadrul procedurii demiterii lui Donald Trump.

„Poziția pe care o prezint acum este poziția Administrației SUA. Nu voi depune mărturie în Comisie până nu va exista un vot în Congres și până nu va fi înlăturat Schiff. Să mă acuze că îi sfidez! Vom merge în instanță, vom contesta”, a subliniat Rudy Giuliani, explicând că „nu își imaginează” cum un membru al Administrației președintelui Donald Trump, un politician republican, poate colabora cu o comisie parlamentară condusă de opoziția democrată.

Camera Reprezentanților, aflată sub controlul opoziției democrate, a lansat o investigație parlamentară care ar putea conduce la inițierea procedurii demiterii președintelui Donald Trump, suspectat că ar fi cerut Ucrainei anchetarea fostului vicepreședinte Joseph Biden, favorit pentru a deveni candidatul Partidului Democrat la funcția de președinte al SUA, și a fiului acestuia, Hunter Biden. În cadrul investigației, Camera Reprezentanților a trimis citații prin care le solicită unor membri ai Administrației de la Washington participarea la audieri și furnizarea documentelor referitoare la contactele președintelui Donald Trump cu Ucraina.

În replică, Comisia pentru Afaceri Judiciare din Senatul SUA, în care republicanii dețin majoritatea, a anunțat lansarea unei anchete privind presupuse acte de corupție în Ucraina.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Ceva ciudat s-a întâmplat cu Pământul în 2010, iar oamenii de știință tot nu înțeleg ce a fost