Prima pagină » Știri » Secția Spitalului de Pneumoftiziologie Aiud în care au fost filmați șoareci, închisă

Secția Spitalului de Pneumoftiziologie Aiud în care au fost filmați șoareci, închisă

Secția Spitalului de Pneumoftiziologie Aiud în care au fost filmați șoareci, închisă
Inspecția Sanitară a închis temporar secția a II-a a Spitalului de Pneumoftiziologie Aiud, acolo unde au fost filmați șoareci și urechelnițe, potrivit Ministerului Sănătății.

„Inspectorii Sanitari din cadrul DSP Alba au efectuat un control la Spitalul de Pneumoftiziologie din Aiud în urma imaginilor apărute în spațiul public. Decizia inspectorilor sanitari, în urma verificărilor, este închiderea temporară a secției a II-a și mutarea pacienților pe alt palier disponibil în vederea efectuării deratizării și dezinsecției. Unitatea sanitară a fost amendată cu suma de 5.000 de lei. Altă măsură dispusă este montarea de uși cu plase metalice la ușile de la terase. Motivul este dat de faptul că spitalul are o curte de 2.700 de metri pătrați și este posibil ca un șoarece să intre pe ușa de la terasă care dă direct în salon”, potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății remis miercuri MEDIAFAX.

Inspectorii sanitari nu au constatat alte deficiențe în ceea ce privește proceduri legate de condițiile igienico-sanitare.

Urechelnițe și șoareci au fost filmați în saloanele Spitalului de Pneumoftiziologie Aiud, existența rozătoarelor fiind confirmată de directorul instituției, care a spus că spitalul este amplasat lângă un parc mare, iar șoarecii pot intra din cauza ușilor lăsate deschise.

Un tânăr a postat pe o rețea de socializare o filmare în care a surprins un șoarece în salonul său, iar apoi a postat imagini cu o urechelniță care se plimba pe un pat, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Uite ce avem în spital. El este doar unul din cei 5 prinși”, a scris tânărul în postarea în care a filmat un șoarece, iar postarea în care apare o urechelniță a intitulat-o: „Trezirea de dimineață la spital”.

Pe de altă parte, marți dimineață, tânărul a scris: „În această dimineață, la vederea materialului cu șoarecele, administrația spitalului încearcă încă de la primele ore să mușamalizeze cazul, împrăștiind otravă de șoareci în saloane”, ilustrându-și postarea cu o fotografie.

Directorul Spitalului, Vasile Vultur, a confirmat, pentru corespondentul MEDIAFAX, existența șoarecilor și a declarat că instituția se află într-o zonă în care trăiesc rozătoare.

„Spitalul nostru este amplasat într-un cadru natural foarte mare, cu parc imens și toamna se mai întâmplă să intre câte un șoricel în incintă și bolnavul probabil că l-a surprins unde nu trebuie. Noi avem din punctul acesta de vedere un plan de dezinsecție pe care-l respectăm. Sunt capcane, tot ce trebuie. Avem materiale, tot ce este necesar pentru operațiunile acestea. Spitalul e prevăzut cu terase ca bolnavii să poată ieși pentru o gură de aer”, a spus Vasile Vultur.

Acest a adăugat că balcoanele au deschidere către un parc.

„Balcoanele sunt expuse către sud, către parc, fiind seceta aceasta mare, rozătoarele se trag către culcuș. Probabil au rămas uși deschise pe la intrări în spital. E o clădire din 1924 care nu a fost renovată de foarte mult timp. Acum suntem într-un proces de renovare”, a adăugat Vasile Vultur.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cele mai bune 3 orașe din Europa la capitolul viață de noapte. Ce oferă?
Digi24
Singura situație în care Rusia ar folosi arme nucleare împotriva Occidentului: „Răspunsul ar veni imediat”
Cancan.ro
A cerut test ADN, dar Patriarhul Daniel i-ar fi dat o casă! Unde a dispărut femeia care spunea că îi este fiică
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Povestea cuplului care a renunțat la oraș pentru o casă cu grădină și fântână: „Ne lipsea atmosfera cu care am crescut“
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Florin Dumitrescu, imagini rare din vila în care locuiește cu familia! Cum arată noua bucătărie a celebrului chef
Digi24
Cine este Mette-Marit, noua regină a Norvegiei. Controversele stârnite de „Cenuşăreasa” familiei regale GALERIE FOTO
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
O mașină din Mad Max, construită din două modele complet diferite, se vinde pe eBay
Descopera.ro
Ce este un material misterios și roșiatic observat pe Pluto?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
O nouă terapie a avut rezultate promițătoare în testele de laborator și pe animale