Prima pagină » Știri » Silvio Berlusconi ar vrea să candideze la PE din afara Italiei, posibil chiar din România – presă

Silvio Berlusconi ar vrea să candideze la PE din afara Italiei, posibil chiar din România – presă

Silvio Berlusconi ar vrea să candideze la PE din afara Italiei, posibil chiar din România - presă
Silvio Berlusconi, condamnat în Italia pentru fraudă fiscală în dosarul Mediaset, ar intenționa să candideze în scrutinul europarlamentar din mai 2014 în alt stat membru UE, printre țările luate în calcul fiind și România, relatează presa italiană.

Silvio Berlusconi, condamnat în Italia pentru fraudă fiscală în dosarul Mediaset, ar intenționa să candideze în scrutinul europarlamentar din mai 2014 în alt stat membru UE, printre țările luate în calcul fiind și România, relatează presa italiană.

„Nu exclud ipoteza unei candidaturi în străinătate. Este o ipoteză vehiculată de câteva săptămâni, pentru că există persoane care au analizat ce posibilități mai are Berlusconi. Există cineva din anturajul său care insistă pe această ipoteză, dar eu nu cred că până la urmă va candida. Berlusconi a spus clar că vrea să rămână în Italia și să ispășească pedeapsa în Italia”, a declarat, potrivit Corriere della Sera, senatorul Roberto Formigoni, un fost aliat al lui Berlusconi care la scindarea partidului Poporul Libertății a rămas în tabăra rivală, numită Noul Grup Centru-Dreapta (NCD).

Alte publicații italiene afirmă că Berlusconi ar putea candida în scrutinul parlamentar în alte state membre UE. Potrivit site-ului AffariItalieni.it, cel mai probabil ar fi în Ungaria, dat fiind că Berlusconi este prieten apropiat cu premierul Viktor Orban. O altă variantă ar fi Bulgaria, unde cetățenia poate fi obținută prin achiziționarea unei proprietăți cu o valoare de peste 500.000 de euro. Un alt politician italian, Giulietto Chiesa, a candidat la europarlamentarele din 2009 din Letonia. Însă site-ul AffariItaliani.it nu exclude o candidatură a lui Berlusconi din România, dacă Il Cavaliere se va hotărî pentru europarlamentare. Ideea unei candidaturi în străinătate este acreditată și de jurnaliștii de la site-ul de știri BlitzQuotidiano.it, care evocă mai multe state UE, inclusiv România.

Silvio Berlusconi a fost exclus săptămâna trecută din Senatul italian, în contextul în care are de ispășit un an de închisoare în dosarul Mediaset. În plus, Berlusconi ar urma să aibă interdicție a de mai candida pentru funcții publice în Italia.

Silvio Berlusconi trebuie să ispășească un an de închisoare în dosarul Mediaset, dar probabil va fi plasat în arest la domiciliu sau va efectua muncă în folosul comunității. Berlusconi, 77 de ani, fusese condamnat în prima instanță și în apel la patru ani de închisoare pentru fraudă fiscală, cu o interdicție de cinci ani privind deținerea de funcții publice. Pedeapsa de condamnare la închisoare a fost confirmată de instanța supremă, care a decis rejudecarea la Curtea de Apel din Milano a sancțiunii suplimentare, cea de interzicere a funcțiilor publice. În privința condamnării la închisoare, trei din cei patru ani beneficiază de o amnistie, astfel că Berlusconi ar avea de executat doar un an. Cazul se referă la achiziționarea de către trustul Mediaset a drepturilor de difuzare a aproximativ 3.000 de filme produse de companii precum Paramount si Fox. Trustul Mediaset, aparținând familiei lui Silvio Berlusconi, a fost găsit vinovat că a cumpărat drepturi de difuzare, în intervalul 1995 – 1998, la prețuri majorate intenționat, prin intermediul unor companii offshore, în scopul comiterii unor fraude fiscale.

Mihai Draghici, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Se mărește familia lui Carmen de la Sălciua. A anunțat venirea pe lume a unui copil: „Sunt fericită cu tot sufletul”
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Fizicienii au creat un „mini-univers” în care timpul a apărut de unul singur