Prima pagină » Știri » Șova: Există peste un milion de amenzi pentru neplata rovinietei neachitate în ultimii trei ani

Șova: Există peste un milion de amenzi pentru neplata rovinietei neachitate în ultimii trei ani

Șova: Există peste un milion de amenzi pentru neplata rovinietei neachitate în ultimii trei ani
Ministrul Dan Șova a declarat, luni, că sunt peste un milion de amenzi pentru neplata rovinietei neachitate în ultimii trei ani, el arătând că a propus trecerea acestora de la CNADNR la Ministerul de Finanțe, pentru a intra sub incidența Codului de procedură fiscală.

Ministrul Dan Șova a declarat, luni, că sunt peste un milion de amenzi pentru neplata rovinietei neachitate în ultimii trei ani, el arătând că a propus trecerea acestora de la CNADNR la Ministerul de Finanțe, pentru a intra sub incidența Codului de procedură fiscală.

„În momentul acesta, pentru amenzile din rovinietă care nu se achită se merge pe linia proceselor și recuperărilor în instanță. Noi avem o propunere care se află acum pe circuitul legislativ, o să vedem și cu colegii de la Finanțe, pentru că la CNADNR de-a lungul ultimilor trei ani s-au strâns peste un milion de amenzi pentru neplata rovinietei, neachitate. Am propus ca până la urmă aceste amenzi să treacă la Ministerul de Finanțe, prin Codul de procedură fiscală, să vedem dacă o să fie de acord și Ministerul de Finanțe. Trebuie să găsim o soluție”, a spus Șova.

În ceea ce privește creșterea prețului rovinietei, Șova a precizat că această majorare se referă în special la vehiculele comerciale care tranzitează România, acolo unde tarifele sunt cele mai mici din UE.

„Rovinieta pe an crește de 28 la 32 (Euro – n.r.), din câte am văzut propunerea care a venit de la CNADNR. Dar creșterea în general se referă la cei care au rovinietă pe 7 sau 10 zile. Asta nu se referă la cetățenii români care au un autoturism proprietate personală, ci la creșterea rovinietei pentru vehiculele comerciale care tranzitează România, pentru că sunt tarife foarte mici în comparație cu orice alt stat UE”, a spus Șova.

El a spus că proiectul privid modificarea prețurilor la roviniete se află în circuitul de avizare.

„Ceea ce pot să spun este că inițiativa a plecat de la un calcul care se face pe baza unor indici care sunt la CNADNR de calcul al rovinietei și pe baza a ceea ce solicită Ministerul de Finanțe. Nu știu dacă creșterea va rămâne de 60%”, a spus Șova.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Progres major în cazul uneia dintre principalele cauze ale paraliziei