Prima pagină » Știri » Standard & Poor’s: România s-ar putea confrunta cu o perioadă de încleștări politice în urma alegerilor

Standard & Poor’s: România s-ar putea confrunta cu o perioadă de încleștări politice în urma alegerilor

Standard & Poor's: România s-ar putea confrunta cu o perioadă de încleștări politice în urma alegerilor
Standard & Poor's: România s-ar putea confrunta cu o perioadă de încleștări politice în urma alegerilor

„Victoria lui Klaus Iohannis asupra premierului Victor Ponta nu are un efect imediat în ceea ce privește calificativele acordate României, care este evaluată la BBB- (cel mai redus nivel din categoria investment grade – n.r.), cu perspectivă stabilă”, se arată într-o notă de luni a agenției de evaluare financiară.

Iohannis a obținut 54,50% din voturi la turul doi al alegerilor prezidențiale, iar Ponta a fost votat de 45,49% dintre alegătorii care s-au prezent la urne, conform rezultatelor parțiale anunțate luni de Biroul Electoral Central după numărarea a 99,07% din procesele verbale.

Analiștii S&P avertizează asupra unei posibile perioade de instabilitate la nivelul coaliției guvernamentale în urma rezultatelor de la alegerile de duminică, precum și a unui potențial conflict între președintele ales și guvern.

„Ratingurile României ar putea fi reevaluate dacă, pe fondul posibilei incertitudini politice, perspectivele economice se vor înrăutăți sau vom observa o deviație vizibilă de la așteptările privind stabilitatea fiscală”, potrivit notei S&P.

Nici analiștii Moody’s nu anticipează o modificare a calificativului de țară acordat României, în ciuda unei volatilități crescute în piețe pe termen scurt în contextul victoriei surprinzătoare a lui Iohannis.

„Deși evenimentele politice, care nu au fost anticipate de către piață, pot conduce, pe termen scurt, la o volatilitate mărită a pieței de capital și a cursului de schimb, nu considerăm că estimările privind evoluția ratingurilor României vor suferi modificări ca urmare a rezultatelor alegerilor”, a declarat pentru MEDIAFAX analistul Moody”s Atsi Sheth.

De asemenea, Moody”s nu se așteaptă la schimbări majore în politica guvernamentală în perioada imediat următoare, considerând că acestea vor fi limitate de acordul încheiat cu Fondul Internațional Monetar și de consensul politic asupra cadrului de politici economice.

Moody”s acordă României calificativul Baa3, cel mai redus nivel din categoria investment grade, cu perspectivă stabilă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună ianuarie 2026 cum nu a mai fost în România. Ce se întâmplă în București
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
„Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cactusul care înflorește doar o dată pe an: o poveste despre frumusețe efemeră și misterul naturii