Prima pagină » Știri » Stațiunea Parâng a rămas fără energie electrică din cauza viscolului

Stațiunea Parâng a rămas fără energie electrică din cauza viscolului

Stațiunea Parâng a rămas fără energie electrică din cauza viscolului
Stațiunea Parâng a rămas fără energie electrică, sâmbătă, după ce mai mulți brazi s-au prăbușit sub greutatea zăpezii și au căzut peste firele electrice, dărâmând câțiva stâlpi de susținere, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Stațiunea montană Parâng, dar și abonații Enel din zona cuprinsă între intersecția cu DN 7A și Hotel Rusu din stațiune, în total peste 300 consumatori, au rămas fără energie electrică, sâmbătă, în urma ninsorii și viscolului.

„A fost înregistrat un deranjament colectiv care a afectat stațiunea Parâng, din cauza condițiilor meteo deosebite din zonă (ninsoare, viscol, chiciură depusă pe elemente de rețea), care au dus la ruperea a trei sâlpi din linia electrică aeriană de medie tensiune Livezeni – Puț 4”, au declarat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, reprezentanți ai Enel Distribuție Banat.

Șeful Salvamont Parâng, Dumitrul Bârlida, a spus, la rândul său, că mai mulți brazi care s-au prăbușit sub greutatea zăpezii și a vântului puternic au căzut peste firele electrice, dărâmând câțiva stâlpi de susținere.

Potrivit acestuia, lipsa energiei electrice nu a condus la blocarea turiștilor în telescaune întrucât instalațiile nu erau pornite la momentul producerii avariilor.

Sâmbătă după-amiază, echipe ale Enel intervin pentru remedierea avariilor, în zonă aflându-se și reprezentanți ai detașamentului de pompieri Petroșani, care intervin pentru tăierea brazilor căzuți peste liniile electrice.

În stațiunea Parâng se află la finalul acestei săptămâni între 150 și 200 de turiști, stratul de zăpadă măsurând aproximativ 55 de centimetri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Ei sunt cei 10 finaliști Eurovision România 2026. TVR a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Primele imagini de la priveghiul lui Sorin și a Dianei Iacob 😢 Obiectul pe care l-a pus familia în sicriul cu trupul neînsuflețit al fetiței lor
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Panică într-un oraș din Anglia după descoperirea unei substanțe periculoase