Prima pagină » Știri » Tânărul care l-a înjunghiat pe fiul șefului Poliției Locale Vaslui, reținut pentru tentativă de omor

Tânărul care l-a înjunghiat pe fiul șefului Poliției Locale Vaslui, reținut pentru tentativă de omor

Tânărul care l-a înjunghiat pe fiul șefului Poliției Locale Vaslui, reținut pentru tentativă de omor
Tânărul suspectat că l-a înjunghiat în abdomen pe fiul lui Sorin Catană, șeful Poliției Locale Vaslui, în centrul municipiului, a fost reținut de către procurori, miercuri după-amiază, sub acuzația de tentativă de omor, după ce medicii legiști au stabilit că viața victimei a fost pusă în pericol.

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore pe numele lui Mihai Florea, principalul suspect în cazul înjunghierii fiului șefului Poliției Locale Vaslui, incident care a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute în parcarea Consiliului Județean, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Decizia luată de către anchetatori vine ca urmare a faptului că viața adolescentului de 17 ani a fost pusă în pericol, potrivit medicilor legiști, având în vedere zona în care a fost înjunghiată victima.

„Concluziile provizorii în urma examinării medico-legale au arătat că viața victimei a fost pusă în primejdie. În consecință, polițiștii au declinat competența în acest caz în favoarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui, urmând a fi efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă de omor”, a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al Poliției Județene Vaslui, Mihaela Ștraub.

Reținut de către procurori, Mihai Florea va fi prezentat, joi, în fața instanței, cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile pentru tentativă de omor.
Fiul lui Sorin Catană a fost înjunghiat, în noaptea de duminică spre luni, în parcarea Consiliului Județean, din zona centrală a orașului, adolescentul fiind preluat de o ambulanță și dus la spital, unde a rămas internat.

Potrivit primelor informații oferite de către polițiștii vasluieni, incidentul a avut loc după ce fiul șefului Poliției Locale Vaslui a fost șicanat cu o lanternă de către doi tineri, în timp ce se plimba cu prietena sa în zona centrală a municipiului. Deranjat de reproșurile primite, unul dintre tineri a reacționat violent și l-a înjunghiat pe adolescentul de 17 ani în abdomen.

Agresorul a fugit apoi de la locul faptei, fiind căutat de polițiști. Mihai Florea a fost găsit în cursul zilei de marți, după vizionarea imaginilor de pe camerele de supraveghere amplasate în zona producerii agresiunii. Tânărul de 18 ani a recunoscut în fața polițiștilor că l-a înjunghiat pe fiul șefului Poliției Locale pe motiv că ar fi fost provocat, fiind împins în urma unui conflict spontan izbucnit între cei doi în parcarea Consiliului Județean Vaslui.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Are toate avizele, dar stă blocat. Cine a oprit proiectul Bala
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Motivul trist care l-a făcut pe medicul de 28 de ani să ia decizia tragică! De ce a făcut asta
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Câștigurile neașteptate ale unor vloggeri români după 4 ani de YouTube: „Ne putem lua o casă?
Digi24
Cum a ajuns un medic din Tulcea, specializat în oncologie şi hematologie pediatrică, să lucreze în construcţii, ca muncitor necalificat
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
O fosilă veche de 30 de ani ascunde oasele unui monstru marin necunoscut