Prima pagină » Știri » Tăriceanu cere panouri de reducere a vitezei pe DN 1, pentru evitarea accidentelor

Tăriceanu cere panouri de reducere a vitezei pe DN 1, pentru evitarea accidentelor

Premierul Tăriceanu a cerut Companiei de Drumuri Naționale și Poliției să monteze panouri de semnalizare pentru reducerea vitezei pe DN 1 și a anunțat că lucrările pentru pasajul subteran din zona Băneasa vor fi oprite pe perioada summit-ului NATO de la București, din perioada 2-4 aprilie 2008.

Premierul Tăriceanu a cerut Companiei de Drumuri Naționale și Poliției să monteze panouri de semnalizare pentru reducerea vitezei pe DN 1 și a anunțat că lucrările pentru pasajul subteran din zona Băneasa vor fi oprite pe perioada summit-ului NATO de la București, din perioada 2-4 aprilie 2008.

Tăriceanu a arătat că, joi dimineața, a fost înregistrat un nou accident rutier pe DN 1 și a cerut conducerii Companiei Naționale de Autostrăzi și Dumuri Naționale (CNADNR) și a Poliției să dispună măsuri pentru evitarea unor astfel de situații.

"Am discutat cu ministrul Orban și despre intersecția de la Bulevardul Aerogării Ionescu Sisești (din apropierea Aeroportului Băneasa – n.r.), care are o serie de restricții și, din motive de securitate, nu putem ține șantierul deschis. Va trebui să discutăm cu constructorul pentru un grafic de eșalonare a lucrărilor astfel încât condițiile de securitate să fie îndeplinite", a afirmat Tăriceanu.

El a precizat că lucrările la construcția pasajului subteran din zona Băneasa vor fi oprite pe perioada celor trei zile în care se va desfășura reuniunea NATO de la București pentru a permite transportul rapid al demnitarilor participanți. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu