Prima pagină » Știri » Tăriceanu: România nu se confruntă cu o criză a resurselor de apă din cauza secetei

Tăriceanu: România nu se confruntă cu o criză a resurselor de apă din cauza secetei

România nu se confruntă cu o criză de apă din cauza secetei, calculele Ministerului Mediului pentru lunile iulie-august arătând că nu se impun măsuri de restricție în niciun bazin hidrografic din țară, a declarat, miercuri, premierul Călin Popescu Tăriceanu.

România nu se confruntă cu o criză de apă din cauza secetei, calculele Ministerului Mediului pentru lunile iulie-august arătând că nu se impun măsuri de restricție în niciun bazin hidrografic din țară, a declarat, miercuri, premierul Călin Popescu Tăriceanu.

"Nu suntem într-o situație de criză din cauza rezervelor de apă, iar superficialitatea cu care se discută pe această temă mă îngrijorează. În niciun bazin hidrografic nu este necesar să fie aplicat un plan cu măsuri de restricție", a spus Tăriceanu.

El a cerut ministerelor implicate să convingă asociațiile de agricultori să încheie contracte pentru irigarea terenurilor, folosind subvențiile guvernamentale, și să elaboreze o strategie pe termen lung, cu termene până la 20 de ani, pentru combaterea secetei, care să includă măsuri de alimentare cu apă a gospodăriilor și de asigurare a producției de electricitate.

Tăriceanu a solicitat totodată ca persoanele în vârstă să fie ajutate să primească la domiciliu produsele alimentare necesare, fără a mai fi nevoite să se deplaseze pe stradă la temperaturi ridicate. (Mediafax)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Legătura neașteptată dintre testosteron și riscul de cancer