Prima pagină » Știri » TB decide în 11 februarie dacă menține decizia prin care Patriciu a pierdut procesul cu Băsescu

TB decide în 11 februarie dacă menține decizia prin care Patriciu a pierdut procesul cu Băsescu

TB decide în 11 februarie dacă menține decizia prin care Patriciu a pierdut procesul cu Băsescu
TB a dezbătut luni apelul președintelui României, Traian Băsescu, și cel al lui Dinu Patriciu în dosarul în care șeful statului l-a acuzat pe omul de afaceri de "minciună și trucarea unor filmări", după mediatizarea unor imagini în care președintele părea că lovește un copil la un miting electoral.

TB a dezbătut luni apelul președintelui României, Traian Băsescu, și cel al lui Dinu Patriciu în dosarul în care șeful statului l-a acuzat pe omul de afaceri de „minciună și trucarea unor filmări”, după mediatizarea unor imagini în care președintele părea că lovește un copil la un miting electoral.

După ascultarea pledoariilor avocaților celor două părți din acest proces, instanța a rămas în pronunțare în acest caz și a stabilit luarea unei decizii în 11 februarie.

În 19 octombrie 2011, Traian Băsescu a câștigat la Judecătoria sectorului 1 București acest proces. Judecătoria Sectorului 1 a admis atunci acțiunea șefului statului și l-a obligat pe Dinu Patriciu la plata a 0,5 lei daune morale, precum și la publicarea deciziei în două publicații cu tiraj național, în două numere consecutive.

Sentința a fost atacată cu apel la Tribunalul București.

Președintele Traian Băsescu i-a dat în judecată pe Dinu Patriciu și firma Best Media, cea care edita cotidianul Gardianul, cerând despăgubiri de un lei pentru „minciună și trucarea unor filmări”, acțiunea fiind înregistrată la instanța Judecătoriei Sectorului 1 la începutul lunii decembrie 2009. Procesul a început în 21 aprilie 2010.

La rândul său, omul de afaceri Dinu Patriciu l-a dat în judecată pe președintele Traian Băsescu, cerând, într-un alt dosar înregistrat la Judecătoria Sectorului 1, despăgubiri de un euro. Dosarul a fost înregistrat la instanță în 3 decembrie 2009, iar proces a început în 4 mai 2010. Ultimul termen în acest dosar a fost în 18 octombrie, instanța stabilind ca discuțiile să continue în 13 decembrie.

Cotidianul Gardianul a publicat, în 26 noiembrie, un film în care președintele Traian Băsescu pare a lovi un copil peste față, în timpul unui miting electoral din 2004.

Omul de afaceri Dinu Patriciu declara, în aceeași zi, la Realitatea TV, că, de fapt, la mitingul de la Ploiești, din 2004, Traian Băsescu a lovit copilul de două ori, prima dată în plex și apoi peste față, așa cum apare în imaginile difuzate în presă. Omul de afaceri a ținut să sublinieze că nu este el cel care a dat înregistrarea în presă.

În 28 noiembrie 2009, Traian Băsescu anunța că îl va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru „minciună și trucarea unor filmări” și întreba conducerea ziarului de ce nu a făcut o expertiză a filmului.

În 1 decembrie 2009, președintele a solicitat Institutului Național de Expertize Criminalistice (INEC) un aviz de specialitate prin care să se stabilească dacă filmul din campania din 2004 conține urme de intervenție tehnică în sensul modificării integrității.

Două zile mai târziu, INEC anunța că a transmis Administrației Prezidențiale rezultatul verificărilor solicitate de instituție în legătură cu autenticitatea unei înregistrări din campania electorală din 2004. Tot atunci, președintele Traian Băsescu declara că, potrivit INEC, înregistrarea de la Ploiești conține elemente de editare computerizată în sensul alterării integrității, nu e autentică și nici nu reprezintă o copie realizată cu acuratețe a unei înregistrări autentice.

Șeful statului preciza că pe document se specifică faptul că alterările apar în multe locuri, dar și că este interzisă multiplicarea. Traian Băsescu afirma că a primit avizul cu adresă semnată de directorul INEC și că în acesta se susține că nu este vorba despre o lovitură.

Ulterior, și omul de afaceri Dinu Patriciu anunța că îl dă în judecată pe Traian Băsescu, pentru calomnie, acuzând folosirea de către președinte, la adresa sa, a apelativelor „mincinos” și „om care truchează casete”.

Judecătoria sectorului 1 a admis, miercuri, acțiunea așa cum a fost formulată de șeful statului și l-a obligat pe Dinu Patriciu la plata a 0,5 lei daune morale, precum și la publicarea deciziei în două publicații cu tiraj național, în două numere consecutive.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce obiecte din casă îi pot face rău pisicii? Iată ce spun specialiștii!