Prima pagină » Știri » Tinerii care au bătut crunt un bătrân într-un pasaj din Brașov au fost trimiși în judecată. Care este starea victimei

Tinerii care au bătut crunt un bătrân într-un pasaj din Brașov au fost trimiși în judecată. Care este starea victimei

Tinerii care au bătut crunt un bătrân într-un pasaj din Brașov au fost trimiși în judecată. Care este starea victimei
Detalii pe gândul

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brașov au finalizat dosarul în care au fost cercetați agresorii lui Dumitru Neculai. Astfel, anchetatorii i-au deferit justiției pe Adrian Ceplinsche și Mircea Mihai Constantin, cercetați pentru comiterea mai multor infracțiuni, cea mai gravă fiind tentativă la omor.

Cei doi tineri sunt acuzați că, pe 31 martie, l-au bătut pe bărbatul de 66 de ani, cu pumnii și picioarele, pe scările unui pasaj din Brașov.

„În ceea ce privește dosarul instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, vizând pe inculpații Ceplinsche Adrian, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tentativă la omor, tulburarea ordinii și liniștii publice și port fără drept de obiecte periculoase și Mircea Mihai Constantin, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tentativă la omor și tulburarea ordinii și liniștii publice, privind faptul că, în noaptea de 30/31.03.2018, în pasajul Rainbow din municipiul Brașov, l-au agresat pe Dumitru Neculai, prevăzând posibilitatea suprimării vieții acestuia, pe care nu au urmărit-o dar au acceptat-o, procurorii au finalizat cauza penală privindu-i pe cei doi inculpați, fiind sesizată, prin rechizitoriu, instanța de judecată competentă, Tribunalul Brașov. Inculpații se află în stare de arest preventiv, din data de 1 aprilie 2018”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, Adrian Aldea, procuror șef Secția Urmărire Penală, din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov și purtător de cuvânt al instituției.

Medicul din București, impresionat de povestea bărbatului, care s-a implicat de la început în ajutorarea lui, a precizat, pe pagina sa de Facebook, că bătrânul încă se află la Focșani, la Psihiatrie.

„Am vorbit la telefon cu doamna doctor Florea Gabriela, care e absolut minunată. Au început deja procedurile pentru o pensie, va dura câteva luni, pe baza actelor medicale de la Brașov și Focșani. A fost greu să găsim un centru, dar am dat de un domn grozav care îl va primi fără nicio condiție, într-un așezământ liniștit la Tinca. Să vedem cum îl deplasăm de la spital acolo. Ambulanța costă cam 2.500 de lei și avem bani, nu-i problemă, dar mi se pare mult. Ne gândim la alte soluții. Voi dona bani acelui centru ca domnul D. să aibă tot ce trebuie. Îl vom vizita, abia aștept, și-i vom mai duce lucruri și mâncare. Cu partea de alcoolism nu am avut nicio manifestare în două săptămâni, dar dacă apare ceva, găsesc niște specialiști și o rezolvăm. Cam asta e. După acea întâmplare cumplită, a avut noroc, a ajuns pe mâini bune, a fost îngrijit bine la Brașov, a fost transferat cu brio la Focșani, s-a clarificat cu demența, vom avea acte pentru pensie, tratament, un loc liniștit în care să trăiască și chiar să trebăluiască puțin, că e curtea mare acolo”, este mesajul postat de medicul Vasi Rădulescu, pe rețeaua de socializare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?