Prima pagină » Știri » Traian Băsescu, despre „Cronica de Cotroceni” scrisă de fosta lui purtătoare de cuvânt Adriana Săftoiu: „Nu am citit-o, dar aș trage o concluzie… mulți amărâți în ziua de azi”

Traian Băsescu, despre „Cronica de Cotroceni” scrisă de fosta lui purtătoare de cuvânt Adriana Săftoiu: „Nu am citit-o, dar aș trage o concluzie… mulți amărâți în ziua de azi”

Traian Băsescu, despre „Cronica de Cotroceni
Detalii în articol

Traian Băsescu a declarat că nu a citit cartea Adrianei Săftoiu, menționând că o persoană nu ar trebui să se compromită, chiar dacă trece prin perioade mai dificile.

„Nu am citit cartea doameni Săftoiu, dar aș trage o concluzie: mulți oameni amărâți în ziua de azi. E o perioadă în care nu mai ai surse de venituri și să își încalci principiile (…)”, a spus Băsescu.

„Slavă Domnului că m-am oprit cu încrederea în 2007″, a declarat Băsescu la B1TV, referindu-se la momentul în care Adriana Săftoiu nu a mai ocupat funcția de consilier.

„Cu toți consilierii am avut despărțiri amiabile, dar cu Săftoiu e mult mai complicat. Consilierii prezidențiali nu sunt de capul lor, președintele află ce fac consilierii când nu sunt la Cotroceni. Sunt structuri de securitate care te anunță și previn. În 2007, înainte de suspendare, ne-am despărțit”, a conchis fostul șef de stat.

„Prima mea zi la capătul a zece ani de colaborare cu Traian Băsescu a fost vineri, 30 martie. Dimineața a sunat telefonul. Nu îmi era greu să-mi imaginez cine ar fi putut să fie. N-am răspuns. În sfirsit, eram liberă de contract. Apoi, telefonul a sunat din nou. «Te caută Președintele», m-a informat bine cunoscuta voce de la secretariat. «Nu mai lucrez la Cotroceni. Poți să-i spui că nu am răspuns la telefon.»”, scrie Adriana Săftoiu în cartea sa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
(DOCUMENTE) Autoritățile române au clasificat la regim „secret” cererea administrației SUA pentru București. Cum votează Parlamentul, ce alte solicitări a mai primit de la Nicușor Dan
Digi24
O grenadă a fost găsită în corpul unui soldat decedat returnat de Rusia în Cernăuți
Cancan.ro
ULTIMELE clipe din viața lui Octavian Palferenț, pilotul militar care a murit încercând să salveze un câine
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
„Gata cu scuzele!” Criza locuințelor, între modelul Clujului și „Planul Simion”, în Parlamentul European
Mediafax
Nicușor Dan, după ședința CSAT: Statul pregătește scenarii de reacție la creșterea prețului petrolului
Click
Vacanță ca în filme pentru Corina Caragea. Țara care a lăsat‑o fără cuvinte: „Este de neimaginat”
Digi24
Primul război AI. Iranul, folosit de SUA și Israel ca teren de testare pentru tehnologia autonomă: „Un eșec catastrofal”
Cancan.ro
Vortex polar. Ninge 5 zile la rând în România, începând de săptămâna viitoare. Care sunt orașele afectate
Ce se întâmplă doctore
Îl mai recunoști? A prezentat cea mai îndrăgită emisiune a anilor 2000. Foarte puțini sunt cei care și-au dat seama cine e
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Secretul pieselor auto originale. Ce trebuie să știe șoferii și posesorii de mașini
Descopera.ro
Scutul natural al Pământului este sub asalt! Cine este de vină?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Vaccinul antigripal universal, tot mai aproape de realitate