Prima pagină » Știri » Traian Băsescu, mesaj dur pentru „doi nesăbuiți din fruntea statului român”, pentru Muftiul Murat Iusuf și Erdogan: „Ciocul mic… Erdogan să propovăduiască islamismul în Turcia… Ponta, sigur te-ai operat la picior și nu la cap?”

Traian Băsescu, mesaj dur pentru „doi nesăbuiți din fruntea statului român”, pentru Muftiul Murat Iusuf și Erdogan: „Ciocul mic… Erdogan să propovăduiască islamismul în Turcia… Ponta, sigur te-ai operat la picior și nu la cap?”

ULTIMA ORĂ

„Doi nesăbuiți din fruntea statului român vor ca, la București, să se construiască cea mai mare moschee din Europa, pe lângă care să funcționeze o universitate cu 6.000 de studenți selectați de prin toată lumea arabă. Probabil nu reușiți să vă imaginați o stație de metrou din București în care, la ore de vârf, un tânăr credincios se detonează în numele lui Allah. Sau poate inteligența nu va ajută să vă imaginați tineri romîni eșuați în viață convertiți la islamism și trimiși în tabere de instruire prin Siria, Irak sau Afganistan și reveniți în Europa pentru a ne aduce binefacerile Statului Islamic”, a afirmat Traian Băsescu într-o postare pe Facebook.

Fostul șef al statului i-a transmis un mesaj și Muftiului Murat Iusuf, șeful Cultului Musulman din România, care a declarat într-uin interviu pentru gândul că proiectul este unul pașnic și că nu înțelege de ce „s-a transformat într-o polemică politică”.

„Muftiule, am o sugestie și pentru tine: ciocul mic, pentru că aici nu este vorba despre minorități. Știi cumva de visul teroriștilor de la Statul Islamic de a se extinde în Balcani și Europa Centrală? Erdogan să propovăduiască islamismul în Turcia, nu într-o țară creștin-ortodoxă”, atrage atenția Traian Băsescu.

În final, Traian Băsescu îi adresează și o întrebare premierului: „Ponta, sigur te-ai operat la picior și nu la cap?”.

În trei ani, ar urma să fie inaugurată cea mai mare moschee din România, un centru religios, cultural și educațional destinat comunității turco-tătare din România. Întregul proiect ar urma să fie construit din banii statului turc – trei milioane de euro – pe un teren oferit Muftiatului Cultului Musulman din România de Guvernul României.

Șeful Cultului Musulman din România, Murat Iusuf, a afirmat ieri, într-un interviu pentru gândul, că noua moschee din România nu va fi cea mai mare din Europa, așa cum „s-a vehiculat în spațiul public”, și că era necesară în București.

„Nu se va face nicio mega-moschee, nu vor veni 6.000 de studenți, România nu va fi nici centru de export al islamismului fundamentalist în Europa. Comunitatea musulmană va fi un exemplu și o comunitate loială față de statul român așa cum a fost până acum”, a afirmat el. Vezi aici interviul!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Locuințele noi din România vor trebui să își producă energie și să reducă dependența de gaz până în 2030
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Prosport.ro
Sorana Cîrstea e o femeie singură și a atras toate privirile cu apariția ei la un restaurant din Miami
Adevarul
Viktor Orban, huiduit copios în timpul unui miting electoral. „Vreți să dați banii maghiarilor Ucrainei!”
Mediafax
Explozie puternică într-un bloc din Caracal. Cel puțin patru apartamente sunt afectate
Click
Câți lei costă o pâine în brutăriile Laurei Cosoi, după scumpiri? Sfatul nutriționiștilor, de ce maiaua e mai sănătoasă decât drojdia: „Cu timpul, am testat și am simțit”
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
De ce ejaculările frecvente sunt importante pentru sănătate?