Prima pagină » Știri » Trei bulgari au instalat dispozitive de copiere a datelor pe mai multe bancomate din Capitală, apoi le-au demontat. Când au încercat încă o dată, au avut o surpriză

Trei bulgari au instalat dispozitive de copiere a datelor pe mai multe bancomate din Capitală, apoi le-au demontat. Când au încercat încă o dată, au avut o surpriză

Trei bulgari au instalat dispozitive de copiere a datelor pe mai multe bancomate din Capitală, apoi le-au demontat. Când au încercat încă o dată, au avut o surpriză
Trei bulgari, cu vârste cuprinse între 29 și 40 ani, au fost arestați preventiv de Tribunalul București, după ce au fost prinși când puneau pe un bancomat din București dispozitive electronice de copiere a datelor de pe carduri bancare.

Potrivit Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT), există suspiciunea că, în perioada octombrie 2014 – ianuarie, cei trei bărbați ar fi instalat astfel de dispozitive electronice pe ATM -urile aparținând mai multor bănci situate în Capitală, iar ulterior au demontat și ridicat aceste instrumente, împreună cu datele conținute de acestea.

„Sumele de bani erau retrase pe teritoriul altor state (Indonezia, Peru, Statele Unite ale Americii)”, se arată într-un comunicat de presă al DIICOT.

Anchetatorii au început urmărirea penală față de cei trei bărbați, pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos, punere în circulație de valori falsificate, deținere de instrumente în vederea falsificării de valori, acces ilegal la un sistem informatic și operațiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice.

„În urma perchezițiilor efectuate asupra celor în cauză, a autoturismului cu care se deplasau și a unui imobil folosit de aceștia în care au fost cazați, polițiștii au descoperit dispozitive de copiere a datelor cardurilor bancare și a codului de securitate, instrumente folosite pentru montarea și demontarea dispozitivelor, un laptop, telefoane mobile, precum și mai multe carduri, inclusiv contrafăcute”, a precizat Poliția Română, într-un comunicat de presă.

În urma audierilor, procurorii au dispus reținerea celor trei bulgari, iar ulterior Tribunalul București a decis arestarea preventivă a acestora.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Povestea tânărului care, la 21 de ani, a câștigat la loto 28 de milioane de dolari. Decizia care l-a ajutat să nu ajungă la faliment
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
'Gardianul secretelor' din Apărarea Rusiei a murit subit de Crăciun! A fost cea mai discretă figură din anturajul lui Vladimir Putin
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce lichide nu ar trebui să vărsăm niciodată în chiuvetă și de ce?