Prima pagină » Știri » Turiștii care merg pe Valea Prahovei, sfătuiți să nu urce pe trasele Peșterea-Babele și Piatra Arsă

Turiștii care merg pe Valea Prahovei, sfătuiți să nu urce pe trasele Peșterea-Babele și Piatra Arsă

Turiștii care merg pe Valea Prahovei, sfătuiți să nu urce pe trasele Peșterea-Babele și Piatra Arsă
Turiștii care merg pe Valea Prahovei sunt sfătuiți să nu urce pe traseele montane din Masivul Bucegi, în zona județului Prahova, întrucât aceste trasee au fost închise, cei care vor să urce pe munte putând alege trasele Peșterea - Babele și Piatra Arsă, în zona județului Dâmbovița, care sunt sigure.

Turiștii care merg pe Valea Prahovei sunt sfătuiți să nu urce pe traseele montane din Masivul Bucegi, în zona județului Prahova, întrucât aceste trasee au fost închise, cei care vor să urce pe munte putând alege trasele Peșterea – Babele și Piatra Arsă, în zona județului Dâmbovița, care sunt sigure.

Traseele montane din Masivul Bucegi, în zona stațiunilor de pe Valea Prahovei au fost închise ca urmare a căderilor de zăpadă din ultimele ore, iar în aceste condiții salvamontiștii îi sfătuiesc pe turiștii care merg pe Valea Prahovei să nu se depărteze de cabane și să nu urce pe munte, întrucât stratul de zăpadă este instabil iar în unele locuri, unde vântul a bătut cu putere, acest strat ajunge până la jumătate de metru.

Cei care vor să urce pe munte pot alege trasee montane din Dâmbovița.

Potrivit șefului Salvamont Dâmbovița, Doru Diaconescu, pentru cei care vor să plece în drumeții pe munte pot alege trasele Peștera – Babele și Peștera – Piatra Arsă, care sunt sigure, în zonă neexistând risc de avalanșă. Aceștia sunt totuși sfătuiți ca, înainte de a urca în munți pe aceste trasee, să ia legătura cu salvamontiștii.

Șeful Salvamont Dâmbovița a precizat că traseul rutier care duce de la Cuibul Dorului la Șaua Dichiului a fost închis în urma ninsorilor, întrucât este periculos fiindcă nu există parapete pe marginea drumului iar mașinile ar putea derapa. În schimb, este deschis traseul rutier Sanatoriul Moroieni – Zănoaga – Bolboci – Peștera.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA au atacat un important terminal petrolier al Iranului. Insula gestionează aproape 95% din exporturile de țiței ale Iranului
Digi24
Gafa de începători care a compromis o unitate de elită din Rusia. Asasinii lui Putin, demascați pentru că au folosit Google Translate
Cancan.ro
Municipiul-reședință de județ în care o garsonieră se vinde cu doar 10.000€ acum, în luna martie 2026
Prosport.ro
FOTO. Fiica de 19 ani a fostului fotbalist se iubește cu un jucător mai mare cu 8 ani
Adevarul
Mihail Kogălniceanu, cel mai fierbinte punct al României: „Parcă-i controlează cineva pe americani? Pot să aducă și o armă chimică“
Mediafax
Jurnaliștii de la Reuters au dezvăluit identitatea celebrului Banksy. Cum l-au „prins”
Click
Comoara Iranului: cel mai mare diamant roz din lume și tezaurul de miliarde din Teheran
Digi24
Reacția furioasă a Rusiei după ce a fost bombardată de Ucraina. Moscova se întoarce împotriva Franței şi Regatului Unit
Cancan.ro
Gigi Becali a ridicat cash-ul de la bancă într-o pungă XXL. Latifundiarul din Pipera nu mai are loc de bani în portofel!
Ce se întâmplă doctore
Cristina Șișcanu, imagini incendiare după ce a slăbit enorm! Soția lui Mădălin Ionescu arată mai bine ca niciodată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Caz extrem! Mașina cu istoric suspect în România: modelul care a avut 22 de proprietari
Descopera.ro
Mister rezolvat: Cum aterizează pisicile mereu în picioare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
De ce menta declanșează senzația de rece?