Prima pagină » Știri » Un bărbat a evadat de la Penitenciarul Jilava

Un bărbat a evadat de la Penitenciarul Jilava

Un bărbat a evadat de la Penitenciarul Jilava
Un deținut, condamnat la șapte ani de închisoare pentru tâlhărie, a părăsit punctul de lucru unde a fost repartizat, autoritățile declanșând o operațiune de capturare a lui, informează Penitenciarul București-Jilava.

Un deținut, condamnat la șapte ani de închisoare pentru tâlhărie, a părăsit punctul de lucru unde a fost repartizat, autoritățile declanșând o operațiune de capturare a lui, informează Penitenciarul București-Jilava.

„Duminică, în jurul orei 6.00 dimineața s-a constatat că deținutul Laurențiu Adrian Dumitru, în vârstă de 34 de ani, condamnat definitiv la șapte ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie, cu domiciliul în București, clasificat în regim deschis, a părăsit punctul de lucru la care era repartizat, respectiv decantorul unității. Din primele verificări efectuate a rezultat faptul că deținutul a părăsit punctul de lucru fără a invoca un motiv anume”, precizează surs acitată.

În vederea capturării deținutului au fost dispuse măsuri specifice în astfel de situații, respectiv: blocarea căilor de acces – posibile direcții de deplasare, alarmarea personalului, trimiterea de urgență a mai multor echipe de căutare formate din personalul unității precum și cooperarea cu Direcția Generală a Poliției Municipiului București, Poliția de Frontieră și Inspectoratul Județean de Jandarmi Ilfov.

De asemenea, conducerea penitenciarului a dispus demararea unei anchete administrative care să analizeze circumstanțele care au condus la producerea evenimentului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se grăbească” cu demersurile pentru încheierea unui acord de pace cu Rusia
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
Mediafax
Un cunoscut oraș turistic, aflat lângă România, a interzis comerțul de alcool după ora 20.00
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Lovitură de la tribunal pentru rudele tinerilor implicați în crima lui Mario Berinde din Cenei. Ce au decis judecătorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
„Trebuie să discutăm cu Putin”, a transmis cancelarul austriac Christian Stocker