Prima pagină » Știri » Un bărbat de 27 de ani, reținut în cazul dispozitivului exploziv găsit într-un bloc din Dr. Tr. Severin

Un bărbat de 27 de ani, reținut în cazul dispozitivului exploziv găsit într-un bloc din Dr. Tr. Severin

Un bărbat de 27 de ani, reținut în cazul dispozitivului exploziv găsit într-un bloc din Dr. Tr. Severin
Un bărbat de 27 de ani, considerat principalul suspect în cazul dispozitivului exploziv descoperit, joi, într-o scară de bloc din Drobeta Turnu Severin, a fost reținut, în urma mai multor percheziții făcute de polițiști, sub coordonarea SRI, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Mehedinți, bărbatul de 27 de ani, din Drobeta Turnu Severin, a fost prins, în urma mai multor percheziții.

Astfel, 80 de polițiști din Mehedinți, Dolj și Timiș, sub coordonarea SRI, au făcut nouă percheziții în cele trei județe.

„Din investigațiile efectuate în cauză au rezultat indicii că în 22 mai acesta ar fi deținut și ascuns, în căminul de vizitare al unui imobil din localitatea de domiciliu, un dispozitiv artizanal cu încărcătură pirotehnică de tipul celei folosite în confecționarea artificiilor. Acțiunea a vizat atât locuința bărbatului, cât și cele ale unor cunoștințe ale acestuia, fiind ridicate mijloace materiale de probă pentru documentarea întregii activități infracționale”, se arată în comunicatul remis, luni, de IPJ Mehedinți.

Bărbatul a fost reținut, pentru producerea, experimentarea, prelucrarea, deținerea, transportul ori folosirea materiilor explozive sau orice alte operațiuni privind circulația acestora, fără drept. În cursul zilei de marți, acesta va fi prezentat magistraților cu propunere de arestare preventivă.

Dosarul este instrumentat de IPJ Mehedinți, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Mehedinți.

Un dispozitiv artizanal exploziv a fost descoperit, joi, într-o geantă lăsată într-o scară de bloc din municipiul Drobeta Turnu Severin, la fața locului intervenind polițiști, ofițeri de la Serviciul Român de Informații, precum și o echipă de la Craiova de la Brigada Antitero.

Astfel, un instalator care lucra la o gură de canalizare de la un bloc de pe strada Migdalului din Drobeta Turnu Severin a sunat la 112 și a anunțat că a descoperit o geantă suspectă în care s-ar afla un dispozitiv artizanal exploziv.

Geanta în care se afla dispozitivul a fost ridicată de specialiști după aproximativ trei ore de la sesizare, stabilindu-se că acesta conținea praf de artificii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur