Prima pagină » Știri » Un bărbat urmărit internațional pentru crime de război a fost prins de polițiștii din Constanța

Un bărbat urmărit internațional pentru crime de război a fost prins de polițiștii din Constanța

Un bărbat cu dublă cetățenie, suedeză și bosniacă, urmărit internațional pentru crime de război comise pe teritoriul fostei Iugoslavii, a fost depistat, miercuri, de polițiștii constănțeni, urmând să fie extrădat după ce i se va confirma mandatul.

Potrivit polițiștilor constănțeni, Zoran Stojcic, în vârstă de 57 de ani, a fost dat în urmărire internațională pentru comiterea infracțiunii de crimă de război împotriva civililor, în anul 1992, pe teritoriul fostei Iugoslavii.

El a fost depistat, miercuri, pe o stradă din Constanța, de către polițiștii de investigații criminale.

„Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, cu sprijinul Serviciului pentru Imigrări Constanța, la solicitarea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța, au depistat un bărbat, de 57 de ani, pe numele căruia exista o cerere de urmărire internațională, emisă de autoritățile bosniace”, au transmis reprezentanții IPJ Constanța.

Zoran Stojcic a fost reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, fiind introdus în arestul Poliției Județene. El va fi prezentat, joi, în fața Curții de Apel Constanța, cu propunere de arestare preventivă. Ulterior, după confirmarea mandatului internațional, el va fi extrădat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
România trece la ora de vară! Dăm ceasurile înainte, dormim mai puțin dar avem mai multă lumină seară