Prima pagină » Știri » Un copil de 14 ani a fost ucis cu un cuțit, în Bistrița. Cine este suspectul UPDATE

Un copil de 14 ani a fost ucis cu un cuțit, în Bistrița. Cine este suspectul UPDATE

Un copil de 14 ani a fost ucis cu un cuțit, în Bistrița. Cine este suspectul UPDATE
Un copil de 14 ani și-a pierdut viața, vineri, după ce a fost înjunghiat în stern

Șeful Poliției Județene Bistrița-Năsăud, comisarul șef Ovidiu Mureșan, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX că, în mai puțin de o oră de la comiterea crimei, patru suspecți au fost identificați de polițiști și duși la sediul instituției pentru audieri.

„Principalul suspect este un adolescent de 14 ani, care este audiat la sediul IJP Bistrița-Năsăud împreună cu alți trei tineri care se aflau în grupul său. Procurorul criminalist este cel care va face propunerea legală în privința lui”, a spus Mureșan.

Surse din rândul anchetatorilor spun că cei patru suspecți, cu vârste între 14 și 20 de ani, s-au întâlnit pe calea ferată din zona industrială a Bistriței cu un grup de trei copii – băiatul înjunghiat mortal, sora acestuia, în vârstă de opt ani, și un alt copil mai mic.

„Grupul din care făcea parte victima avea cu el și un câine. Se pare că animalul a mușcat pe cineva din grupul celălalt sau a încercat să muște, nu știm exact. Cert este că un băiat din grupul acela a scos un briceag și l-a înjunghiat pe copilul de 13 ani (inițial s-a anunțat că avea 14 ani – n.r.). Fetița de opt ani s-a dus și a alertat-o pe mama ei, văzându-și fratele căzut jos, iar femeia a sunat la 112. Grupul din care făcea parte victima locuiește acolo, în zona industrială, într-o locuință improvizată. Fetița ne-a oferit multe informații despre agresorii fratelui ei, fiindcă și aceștia sunt de etnie romă, provin din aceeași localitate ca și familia victimei, și anume din Sărata, și se cunoșteau. I-am identificat rapid, în mai puțin de 40 de minute, în cealaltă parte a orașului, la ieșirea din Bistrița spre Vatra Dornei”, au declarat sursele citate.

Potrivit acestora, grupul agresorului este format din romi care privin din localitatea Sărata și care și-au improvizat locuințe în zona industrială a Bistriței, în fabrici închise, ca și ceilalți.

Întrucât agresorul este minor, este posibil ca el să nu poată fi reținut, au mai spus sursele citate.

Un copil de 13 ani și-a pierdut viața, vineri, după ce a fost înjunghiat în stern, incidentul având loc în zona industrială a municipiului Bistrița, lângă o cale ferată.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Bistrița, Marius Rus, preciza că băiatul avea o plagă înjunghiată în stern, care era destul de adâncă, iar medicii au încercat să îl resusciteze, însă fără rezultat, copilul fiind declarat decedat.

La rândul său, șeful Poliției Județene Bistrița-Năsăud, Ovidiu Mureșan, declara că băiatul, de etnie romă, din localitatea Sărata, a fost înjunghiat în torace cu un briceag, în urma unei altercații cu persoane din anturajul său.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Povara invizibilă care epuizează femeile: cele opt forme ale „muncii mintale” din viața de zi cu zi