Prima pagină » Știri » Un craiovean susține că a fost bătut de polițiști la o intervenție. „Pe drum m-au înjurat că îmi arată ei mie și când am ajuns mi-au dat de mi-au spart maxilarul”

Un craiovean susține că a fost bătut de polițiști la o intervenție. „Pe drum m-au înjurat că îmi arată ei mie și când am ajuns mi-au dat de mi-au spart maxilarul”

Un craiovean susține că a fost bătut de polițiști la o intervenție.
Un bărbat din Craiova, internat în spital, susține că a fost bătut cu pumnii și cu picioarele de mai mulți polițiști care au intervenit într-o parcare din oraș unde el și mai mulți prieteni ascultau muzică, Poliția spunând însă că agenții au recurs la forță întrucât tinerii erau recalcitranți.

Bărbatul, în vârstă de 25 de ani, susține că duminică noapte se afla împreună cu mai mulți prieteni într-o parcare din Craiova, unde ascultau muzică, iar la un moment dat o patrulă de Poliție a venit la fața locului și le-a cerut să se legitimeze. Întrucât doi dintre prietenii lui au refuzat să arate actele, oamenii legii au vrut să îi bage în dubă, el filmând cu telefonul mobil această situație.

„Au venit să ne legitimize sau așa ceva. Am stins muzica, ne-au legitimat, le-am dat datele, iar doi băieți nu au vrut, iar eu am scos telefonul să îi filmez că de ce trage de băieți să îi bage în dubă. A venit unu din spate și mi-a dat cu telefonul jos și mi-a pus cătușele și m-a băgat în dubă. Pe drum m-au înjurat că îmi arată ei mie și când am ajuns mi-au dat de mi-au spart maxilarul. Cum m-au dat jos, au și dat în mine, cu picioarele, cu ce or fi dat, pe la coaste, la burtă”, a spus Cosmin Tudor.

Prietenii acestuia susțin că au văzut când polițiștii l-au lovit, tânărul fiind plin de sânge.

„L-au băgat în dubă și se vedea prin geam cum îi cărau pumni, se vedea efectiv mâna. Pe noi ne-au îmbrâncit, ne-au vorbit urât. La secția de poliție, nu ne-au lăsat să intrăm, iar la ieșire, el era plin de sânge, nu putea să mai vorbească, decât scuipa sânge. Polițistul ne-a spus că el nu a fost prezent în secție, deci nu are de unde să știe dacă a luat sau nu bătaie, ținând cont că el era deja de mult acolo. Nu știu dacă i-am provocat, dar fiind băuți, au crezut că au vrut să riposteze, dar nici vorbă de așa ceva”, a spus o prietenă a tânărului care se afla în parcarea respectivă în momentul incidentului.

„Ne-au încătușat, pe el l-au bătut că voia să ne filmeze pe noi când ne-au pus cătușele. L-au bătut cu picioarele și cu pumnii, iar la secție ne-au băgat separat. Ne-au dat amenzi, iar pe el l-am mai văzut afară, era leșinat și îi turnau apă pe față”, a spus Marian Ciurea, unul dintre martorii incidentului.

Tânărul, care este în prezent internat în Spitalul Județean de Urgență Craiova cu fractură de mandibulă și echimoze la torace, spune că după ce va fi externat, va depune plângere împotriva polițiștilor care l-ar fi agresat.

Polițiștii spun că duminică noapte o patrulă a intervenit în cartierul Brazda lui Novac din Craiova, în urma mai multor sesizări telefonice ale vecinilor, care reclamau că un grup de tineri ascultă muzică într-o parcare.

De asemenea, reprezentanții Poliției Județene Dolj afirmă că oamenii legii au făcut uz de forță întrucât tinerii erau recalcitranți, trei dintre aceștia fiind băuți.

„Patrula de poliție s-a deplasat la fața locului, unde trei dintre cei șase tineri au plecat, iar alți trei, alfați în stare evidentă de ebrietate, au refuzat să se legitimize și au devenit reclacitranți. Polițiștii i-au invitat la secție pentru identificare, dar pentru că aceștia au refuzat și au folosit cuvinte injurioase. Polițiștii au făcut uz de forță pentru a-i reține, i-au dus la Secția 4 Poliție, unde au fost identificați și au primit amenzi cuprinse între 500 și 700 de lei pentru tulburarea ordinii și liniștii publice. După ieșirea din secție, unul dintre aceștia a cerut intervenția ambulanței, a fost dus la spital, unde s-a descoperit că are mandibula deplasată”, a declarat Adrian Căpraru, purtătorul de cuvânt Poliției Dolj.

Conducerea Poliției Județene Dolj a dispus începerea unei anchete interne în acest caz.

„În funcție de aceste verificări se vor dispune măsurile legale: fie va fi sesizat Parchetul, fie vor fi luate măsuri la nivel intern”, a afirmat Adrian Căpraru.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO