Prima pagină » Știri » Un fost deputat UNPR, validat de Senat ca judecător la CCR

Un fost deputat UNPR, validat de Senat ca judecător la CCR

Un fost deputat UNPR, validat de Senat ca judecător la CCR
Marian Enache, validat de Senat ca judecător la CCR

37 de senatori au votat împotriva nominalizării lui Marian Enache, iar Monalisa Neagoe (susținută de PNL) a primit 34 de voturi pentru și 83 împotrivă.

Senatorul ex-UNPR Ruxandra Jipa a obținut doar 3 voturi favorabile, 114 senatori declarându-se împotriva nominalizării ei la CCR.

Jipa a luat cuvântul în plan, fiind nemulțumită de felul în care au avut loc audierea candidaților și concuzionând că lucrurile care s-au ptrecut sunt „de domeniul penalului” și promițând că vor exista consecințe.

„Audierile pentru postul de la Curtea Constituțională s-au făcut în dimineața acestei zile. Domnul din partea nu știu cui, din partea Camerei, vreau să spun că nu a fost audiat pentru că dosarul dânsului n-a fost depus în termen. Cele două candidaturi au fost a doamnei Monalisa Neagoe și a mea. (…) Este a doua oară, în decurs de mai puțin de o lună când se petrec niște lucruri ieșite din comun, care sunt de domeniul penalului și vă spun cu toată responsabilitatea că de data aceasta n-am să mai înghit aceste lucruri care sunt de domeniul penalului. Voi face ce trebuie să fac și cei care au făcut neregulile să răspundă penal”, a spus Jipa.

Deputatul independent Marian Enache (ex-UNPR) și-a depus candidatura pentru un post de judecător la CCR din partea Senatului, marți dimineața, surse politice declarând că acesta este susținut de PSD-UNPR-ALDE și, posibil, de UDMR.

Biroul Permanenent al Senatului a solicitat marți Comisiei juridice să refacă raportul cu candidaturile pentru postul de judecător CCR, după ce deputatul independent Marian Enache (ex-UNPR) a solicitat Biroului Permanent să fie audiat, considerând că s-a comis un abuz. Vicepreședintele PSD al Senatului Ioan Chelaru declarase că șeful Comisiei juridice, senatorul PNL Cătălin Boboc, ar fi refuzat audierea lui Enache. Întrebat de ce Biroul Permanent nu a fost de acord cu raportul trimis de Comisie, Cătălin Boboc a spus: „Pentru că trebuia audiat și candidatul propus de PSD (deputatul Marian Enache – n.r.)”.

Și președintele PSD, Liviu Dragnea, a calificat refuzul lui Boboc ca fiind un abuz, dar a refuzat să admită că Enache, fost membru PSD, ar fi susținut de social-democrați.

După audierea sa la Comisia juridică, candidatura lui Marian Enache a primit 6 voturi „pentru” și 5 „împotrivă”, în timp ce Monalisa Neagoe (susținută de PNL) a primit 5 voturi „pentru” și 6 „împotrivă”, iar senatorul ex-UNPR Ruxandra Jipa a adunat 10 voturi „împotrivă” și un vot „pentru”.

Potrivit CV-ului depus la Camera Deputaților, Marian Enache este de profesie avocat, absolvind Facultatea de Drept în 1977, iar din 2000 este cadru didactic universitar.

Marian Enache, ales deputat în 2012 pe listele PSD, a trecut în februarie 2016 la UNPR, iar din martie 2016 este independent. Enache a mai fost deputat în legislaturile 1990 – 1992 (FSN) și 1996 – 2000 (PDSR).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cum să fii o gazdă sau un musafir bun în sezonul sărbătorilor?