Prima pagină » Știri » Un grup de contrabandiștii de țigări a reușit să spargă trei baraje ale Poliției înainte de a fi prins

Un grup de contrabandiștii de țigări a reușit să spargă trei baraje ale Poliției înainte de a fi prins

Un grup de contrabandiștii de țigări a reușit să spargă trei baraje ale Poliției înainte de a fi prins
La sediul DIICOT- Serviciul Teritorial Suceava sunt audiați, în prezent, mai mulți suspecți din cele 20 de persoane care urmează să fie duse la audieri.

DIICOT Suceava arată, într-un comunicat de presă, că, în noaptea de marți spre miercuri, în urma unui flagrant organizat în județul Cluj, membrii grupării specializate în contrabandă cu țigări au spart trei baraje ale Poliției, în încercarea de a scăpa.

„În noaptea marți spre miercuri, membrii grupării au fost depistați de polițiști în județul Cluj. Întrucât aceștia au încercat să fugă, polițiștii din Cluj au colaborat cu polițiștii din Alba, care i-au prins în orașul Aiud, având asupra lor 335.400 de țigarete”, se arată într-un comunicat al Poliției Române.

De asemenea, în urma unui control în trafic făcut în municipiul Oradea, a fost identificat liderul grupului infracțional care acționa în orașul Sighet, bărbatul având asupra sa 50.000 de euro și 30.000 de lei.

La sediul DIICOT- Serviciul Teritorial Suceava sunt audiați, în prezent, mai mulți suspecți din cele 20 de persoane care urmează să fie duse la audieri.

Procurorii DIICOT Suceava au făcut, miercuri dimineață, 28 de percheziții în cinci județe, la persoane suspectate de contrabandă cu țigări, care ar fi produs bugetului statului un prejudiciu estimat la un milion de euro.

Potrivit Poliției Județene Suceava, polițiști specializați în investigarea criminalității economice, sub coordonarea procurorilor DIICOT – Serviciul Teritorial Suceava, au făcut 28 de percheziții în județele Suceava, Maramureș, Timiș, Caraș-Severin și Hunedoara, pentru destructurarea unei grupări specializate în contrabandă cu țigări.

Din cercetări a reieșit că activitatea infracțională ar fi fost desfășurată de către membrii grupării în perioada 2014 – 2015, iar prejudiciul cauzat bugetului de stat este estimat la un milion de euro.

În acest dosar au fost emise 20 de mandate de aducere pe numele unor persoane bănuite de introducerea, transportul, depozitarea sau comercializarea țigaretelor de contrabandă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
Un vas scufundat cu un cadou de la Putin. Cum a ajuns pe fundul Mediteranei o piesă critică a celui mai nou submarin al lui Kim Jong Un
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este penitenţa?