Prima pagină » Știri » Unde ar trebui să fie cazați imigranții, în opinia unui europarlamentar. „Folosim această clădire doar 50 de zile pe an”

Unde ar trebui să fie cazați imigranții, în opinia unui europarlamentar. „Folosim această clădire doar 50 de zile pe an”

Unde ar trebui să fie cazați imigranții, în opinia unui europarlamentar. „Folosim această clădire doar 50 de zile pe an
Clădirea uriașă a Parlamentului European din Strasbourg ar trebui folosită pentru a adăposti imigranți, a sugerat Philippe Lamberts, un eurodeputat belgian din cadrul Partidului Verde, relatează BBC News Online.

Philippe Lamberts a afirmat că europarlamentarii s-ar putea muta din sediul situat în orașul francez în celălalt sediu al PE, din Bruxelles (Belgia).

El a făcut această sugestie în contextul în care Comisia Europeană a propus miercuri un plan de redistribuire a 160.000 de imigranți între statele membre UE, bazat pe cote obligatorii.

„Acest Parlament, unde ne-am reunit astăzi, îl folosim doar 50 de zile pe an”, a declarat Lamberts. „Pentru celelalte 300 de zile, birourile celor 750 de europarlamentari, toate încălzite și cu propriile cabine de duș, rămân goale și inutile”.

„Propunem ca această clădire perfect echipată să fie folosită ca adăpost temporar pentru imigranți și refugiați, în timp ce noi ne facem treaba la Bruxelles”, a scris ulterior, pe Twitter, europarlamentarul.

Partidul Verde este un critic ferm al mutării eurodeputaților între sediile din Bruxelles și Strasbourg, pe motiv că este costisitoare și aduce pagube mediului înconjurător.

Sediul PE din Strasbourg a fost inaugurat în 1999 de președintele francez de la acea vreme, Jacques Chirac.

În 2008, o parte a tavanului din sala de plen s-a prăbușit, dar încăperea era goală și nimeni nu a fost rănit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ce crede cu adevărat Regele Charles despre președintele Donald Trump?