Prima pagină » Știri » VEȘTI BUNE. Restaurantele s-ar putea redeschide pe 9 iulie (surse)

VEȘTI BUNE. Restaurantele s-ar putea redeschide pe 9 iulie (surse)

VEȘTI BUNE. Restaurantele s-ar putea redeschide pe 9 iulie (surse)

Restaurantele vor fi deschise în data de 9 iulie, au precizat surse oficiale, pentru Mediafax.

Reprezentanţii Guvernului şi cei ai industriei HORECA s-au întâlnit joi, 2 iulie, şi au stabilit constituirea unui grup de lucru care va stabili regulile de protecţie sanitară care vor trebui respectate după redeschiderea restaurantelor.

Probabil, după anunţul oficial în legătură cu deschiderea restaurantelor, va fi transmis şi setul de reguli de respectat.

Deşi mulţi aşteptau de câteva săptămâni redeschiderea restaurantelor, acest lucru a fost amânat. În prezent, se poate merge doar la terasă.

Acestea au fost deschise, din data de 1 iunie, cu condiţia respectării unor reguli stricte de către proprietari.

Daniel Mischie, președinte Hora: Cel mai probabil restaurantele se vor deschide săptămâna viitoare

Daniel Mischie, președintele HORA, a declarat, după discuția de la Guvern, că cel mai probabil restaurantele se vor redeschide săptămâna viitoare.

Președinte HORA: „Cel mai probabil restaurantele se vor deschide săptămâna viitoare. Am discutat un set de norme de aplicare, urmeaza ca în weekend o comisie formată din autorități, ANSVSA și patronate să clarifice normele de aplicare. Creşterea numărului de persoane care pot participa la evenimernte, purtatul măştilor obligatoriu, numărul persoanelor care nu sunt membri ai aceleiasi familii şi în acelaşi timp se doreste şi o conduita a celor care sunt în această industrie”.

După patru luni de când restaurantele au pus lacătul pe uşa, primii clienţi vor păşi în interior de săptămâna viitoare, au anunţat, joi, reprezentanţii industriei HORECA. Mai multe asociaţii din domeniu au discutat cu premierul Ludovic Orban şi mai mulţi ministri la Palatul Victoria.

S-au dezbătut şi normele pentru această etapă de relaxare: se va respecta acea distanţă de 2 metri între mese, angajaţii vor purta masca de protecţie, iar la mese va fi un număr redus de persoane. Normele vor fi finalizate până săptămâna viitoare.

Totodată reprezentanţii HORECA au cerut ca odată cu deschiderea restaurantelor să se să relaxeze şi măsurile pentru terase şi evenimente. De pildă, angajaţii să nu mai poarte mănuşi şi să aibă voie mai multe de 4 persoane la aceeaşi masă chiar dacă nu sunt din aceeaşi familie.

Patronatele au solicitat creşterea numărului de participanţi pentru evenimente

Patronatele au solicitat şi creşterea numărului de participanţi pentru evenimente de săptămâna viitoare, de la 20 la 50 în interior şi pt evenimentele de afară , respectiv nunţi ori concerte, de la 50 la 100, urmând ca la finalul acestei luni să fie şi o a doua creştere în acest sens.

În acest moment, 30 de mii de unităţi la nivel naţional au terasele deschise. Funcţionarea restaurantelor în interior a fost intial programala la 1 iulie, însă a fost amânată.

Iar aceasta amânare, spun Reprezentanţii industriei , nu poate fi asociată cu creşterea numărului de cazuri din ultimele zile, întrucât de acum o lună de la deschiderea teraselor s au respectat regulile în mare parte. Sectorul turistic a fost luat prin surprindere de ceea ce s-a întâmplat pe litoral în ultimele weekenduri – spun ei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cât de pregătită este lumea pentru o nouă pandemie?