Prima pagină » Știri » Videanu: Bucureștiul nu se confruntă cu situații deosebite la 35 de grade Celsius

Videanu: Bucureștiul nu se confruntă cu situații deosebite la 35 de grade Celsius

Primarul Capitalei, Adriean Videanu, a anunțat, marți, că Bucureștiul nu se confruntă cu situații deosebite provocate de "temperaturile extreme de 35-36 grade Celsius", edilul ironizând modul în care reprezentanții Guvernului au gestionat Codul Roșu din sudul țării.

Primarul Capitalei, Adriean Videanu, a anunțat, marți, că Bucureștiul nu se confruntă cu situații deosebite provocate de "temperaturile extreme de 35-36 grade Celsius", edilul ironizând modul în care reprezentanții Guvernului au gestionat Codul Roșu din sudul țării.

"Am monitorizat toate activitățile impuse prin instituirea Codului Roșu. Ca o concluzie: în București nu sunt evenimente deosebite, chiar dacă temperatura arată astăzi, la prânz, 35-36 grade….", a precizat Videanu, ironizând apoi atitudinea panicardă a reprezentanților Guvernului.

"Am văzut norma de imagine pe care încearcă unii să și-o facă, ieșind la televizor și numărând gradele din oră-n oră. Dar am mai constatat și lipsa unor proceduri. Solicit pe această cale Guvernului elaborarea unor proceduri clare în situații de caniculă, pe care le putem aplica și urmări. Acum, suntem în situația în care luăm măsuri așa cum credem noi de cuviință – nu știu dacă sunt cele mai adecvate – dar trebuie să le luăm… ", a mai spus Videanu.

Primarul Capitalei a precizat că municipalitatea a înființat 15 noi puncte de prim-ajutor, asigură alimentarea cu apă și apă caldă la parametri normali, ridică gunoiul în timp util, udă mai intens străzile și spațiile verzi – cu precădere noaptea.

"Circulația RATB este mai dificilă, dar mijloacele de transport sunt pe străzi. Se circulă, dar mai greu", a mai spus Videanu.

Măsurile luate de Primărie sunt "normale" și "de bun simț", însă deciziile luate de comitetele pentru situații de urgență sunt "improvizații". (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele