Prima pagină » Știri » Vladimir Putin: Rusia și-ar putea îndrepta rachetele spre Ucraina dacă aderă la NATO – UPDATE

Vladimir Putin: Rusia și-ar putea îndrepta rachetele spre Ucraina dacă aderă la NATO – UPDATE

Președintele rus Vladimir Putin a avertizat marți că Rusia ar putea fi nevoită să își îndrepte rachetele spre Ucraina, dacă această țară va adera la NATO, relatează Reuters.

Președintele rus Vladimir Putin a avertizat, marți, că Rusia ar putea fi nevoită să își îndrepte rachetele spre Ucraina, dacă această țară va adera la NATO, relatează Reuters. Întrebat despre posibila aderare a Ucrainei la NATO, Putin a declarat că intrarea în Alianță poate însemna amplasarea pe teritoriul ucrainean a unor elemente ale scutului american antirachetă.

Rusia s-a opus planurilor americane de amplasare a unor elemente ale scutului în Polonia și Cehia, apreciind că acestea ar modifica echilibrul strategic militar din Europa și reprezintă o amenințare la adresa securității naționale a Rusiei.

După întrevederea avută marți cu președintele ucrainean, Viktor Iușcenko, Putin a afirmat că scopul real al scutului antirachetă american este "neutralizarea potențialului rachetelor noastre nucleare, ceea ce determină Rusia să ia măsuri de răspuns". "Nu sunt numai îngrozit să rostesc acest lucru, este înfricoșător chiar și să mă gândesc că Rusia, în replică la o posibilă desfășurare a scutului (american) antirachetă în Ucraina (…), ar trebui să își îndrepte rachetele ofensive spre Ucraina", a declarat Putin, într-o conferință de presă desfășurată la Kremlin.

Statele Unite nu au cerut Ucrainei – fostă republică sovietică, având o populație de 47 de milioane de locuitori și considerată de Rusia drept aparținând sferei sale de interese – să se implice în vreun fel în acest proiect.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani