Prima pagină » Știri » Zgonea, despre o eventuală demisie a lui Oprea: ”E o zonă emoțională”

Zgonea, despre o eventuală demisie a lui Oprea: ”E o zonă emoțională”

Zgonea, despre o eventuală demisie a lui Oprea: ''E o zonă emoțională''
O demisie a ministrul de Interne după moartea unui polițist din coloana sa oficială este "o discuție care se duce către o zonă emoțională", a declarat duminică președintele Camerei Deputaților Valeriu Zgonea, adăugând că nu poate să se pronunțe cât timp este în curs o analiză a MAI.

„Este o discuție care se duce către o zonă emoțională. Eu sunt politician și nu vreau să intervin într-un act de analiză pe care Ministerul de Interne o face. Îmi pare rău pentru familie, condoleanțe familiei, este o viață care s-a pierdut, este datoria Ministerului de Interne să afle adevărul. Cred că emoția politicianului nu trebuie transferată asupra celor care, în acest moment, analizează. Nu comentez atâta timp cât există o acțiune în desfășurare în cadrul Ministerului de Interne”, a spus Zgonea, într-o emisiune a Pro Tv.

El a precizat că, în calitate de președinte al Camerei, nu a beneficiat și nu a cerut să beneficieze de coloană motorizată întrucât își face planul astfel încât să ajungă la timp la întâlniri, arătând că Gabriel Oprea este membru CAST și are alte atribuții.

„În situația de față cred că organele de anchetă trebuie să prezinte rapid un raport să stabilească vinovații, atât pentru această persoană care și-a pierdut viața, dar, pe viitor, să evităm astfel de evenimente. Cred că trebuie să fie mai clare, mai predictibile și mai trasparente toate aceste acțiuni pe care le facem, respectiv cine, când și unde are dreptul de a avea coloană motorizată. Eu pot să vă spun un singur lucru, ca președinte al Camerei, nu am beneficiat și nu am cerut niciodată să beneficiez de aceste lucruri și mi se pare de bun simț și normal pentru că eu îmi fac planul în așa fel încât să ajung la timp la astfel de întâlniri. Ministrul de Interne este membru al CSAT, are alte atribuții și nu pot eu să analizez această chestiune. Sunt alte instituții ale statului care analizează”, a mai spus președintele Camerei Deputaților.

Președintele Camerei a precizat că nu a discutat cu Oprea despre acest caz, arătând că Oprea este „un partener loial al coaliției, om foarte serios”, apreciat de corpul Ministerului de Interne.

„Este (Oprea-n.r.) un partener loial al nostru, este un om foarte serios, foarte apreciat de corpul Ministerul de Interne, despre această chestiune nu am avut nicio discuție cu domnia sa”, a adăugat Zgonea.

Întrebat dacă ar fi fost în locul lui Oprea, ar fi oprit la locul accidentului, Zgonea a spus că nu poate să facă supoziții, dar au fost multe momente în care el a oprit la astfel de accidente.

„Nu pot să fac supoziții. Dacă voi fi într-un astfel de moment, o să vedeți cum o să reacționez. Dar sunt foarte multe momente în care m-am oprit la astfel de accidente și am întrebat dacă putem să dăm o mână de ajutor. Face parte din cultura mea și din valorile social-democrate.Solidaritatea este una dintre valorile mele”, a adăugat Zgonea.

„Este un eveniment nefericit în viața societății românești care trebuie tratat cu multă seriozitate. Existtă o anchetă în desfășurare și eu aștept rezultatele anchetei. Iar în funcția de Interne, domnul Oprea și-a făcut treaba cu prisosință pentru acest guvern și pentru angajamentele pe care le-a luat în fața Parlamentului. Eu, ca președinte al Camerei, știu care sunt angajamentele pe care le-a făcut și pot să vă spun că și-a ținut cuvântul”, a mai spus Zgonea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce cred europenii despre Donald Trump?