Prima pagină » Turism » O manageră de restaurant a renunțat la jobul ei pentru a cumpăra un HOTEL de pe o insulă exotică. Ea spune că nu s-ar mai întoarce în țara ei natală

O manageră de restaurant a renunțat la jobul ei pentru a cumpăra un HOTEL de pe o insulă exotică. Ea spune că nu s-ar mai întoarce în țara ei natală

O manageră de restaurant a renunțat la jobul ei pentru a cumpăra un HOTEL de pe o insulă exotică. Ea spune că nu s-ar mai întoarce în țara ei natală

Pauline Cabessa era managera unui restaurant din Saint Tropez, nemulțumită de viața cotidiană din Paris, dar a devenit atât de îndrăgostită de un hotel de pe o insulă exotică că s-a decis să se mute. 

„Dacă locuiești în Paris și iei metroul, nu zâmbește nimeni” , a spus ea.

Ulterior, și-a găsit locul ideal.

Îndrăgostită de insula Koh Samui, o franțuzoaică renunță la jobul de manager de restaurant

Pauline Cabessa a călătorit în Thailanda anual, la fiecare iarnă, împreună cu fiica și cu soțul ei, Francois. Cel mai mult adora exotica insulă Koh Samui pe care o consideră un adevărat paradis. A devenit îndrăgostită de un hotelul botique  de pe plaja Bo Phut. Într-o zi, ea i-a spus soțului ei:

„Pe avionul de întoarcere în Franța, tot ce ne spuneam era: trebuie să găsim o soluție să-l cumpărăm”, a spus Pauline Cabessa  pentru Business Insider.


La 43 ani, în 2017 , managera de restaurant s-a decis să facă marea schimbare: să se mute permanent în Thailanda.

„Voiam ca fiica mea să învețe engleză și să cunoască oameni din toată lumea. Voiam și un al doilea copil. Simțeam că e momentul să ies din rutina de angajat și să fac ceva nebunesc. Dacă nu faci asta la timp, poate fi prea târziu”.

S-a mutat definitiv în Koh Samui

Membrii familiei Cabessa și-au făcut bagajele, și-au luat rămas bun de la prietenii din Franța și au plecat în Thailanda. Acolo, cu banii din economiile strânse din restaurantele franțuzești și cu ajutor financiar din partea unor prieteni investitori din SUA, Pauline Cabessa a cumpărat hotelul.

De 8 ani, ea își trăiește visul tropical alături de familie în hotelul mult visat din insula Koh Samui. Cel de-al doilea copil al lor s-a născut pe insula exotică. Îmbrăcată în haine viu colorate, Pauline Cabessa administrează hotelul pe care l-a redenumit „Cielo Samui”.

Pauline Cabessa este atât de încântată de această insulă exotică că a spus că nu s-ar mai întoarce niciodată în Franța. Copiii ei sunt încântați de noua casă, iar în prezent,  învață la o școală internațională.

„Thailanda va fi mereu acasă pentru mine. E o țară sigură. Poți lăsa copiii în mall sau pe plajă și nu-ți faci griji. Îmi place și cultura respectului față de vârstnici. E o ușurare. Nu mă voi întoarce niciodată în Franța. Chiar dacă nu voi locui mereu în Samui, Thailanda va fi întotdeauna acasă pentru mine”.

Cât costă o noapte la hotelul Cielo Samui

În perioada pandemiei de coronavirus, familia  Cabessa a renovat hotelul, având acum o nouă înfățișare, cu un design inspirat după platforma online Pinterest.

„Nu era în plan să renovăm, dar am simțit că e momentul să transformăm locul”, spune Pauline.

Familia a renovat pereții, făcându-i  texturați, a construit podele din piatră, pictate cu culori inspirate după stilul mediteraneean. Hotelul a fost complet renovat în doar nouă luni, fiind construite un studio de yoga, un spa și un restaurant extins, iar în timpul pandemiei au deschis și un alt restaurant în Fisherman’s Village pentru a păstra echipa unită.

Pauline Cabessa conduce o echipă de 45 de angajați thailandezi și găzduiește oaspeți din întreaga lume, inclusiv din Singapore sau SUA. Cazarea la o cameră din hotelul Cielo Samui costă 260 de dolari pe noapte. De asemenea, se poate închiria o vilă cu trei dormitoare la prețul de 700 dolari.


Sursa Foto:Shutterstock

Citește și: Britanicul care a renunțat la job pentru a avea grijă de iubita ucraineană, se confruntă cu mari probleme. Ce se întâmplă acum cu noul cuplu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman