Prima pagină » Actualitate » Vlad Pascu a cerut să fie lăsat în arest la domiciliu, pentru a-și continua studiile. Instanța a respins solicitarea

Vlad Pascu a cerut să fie lăsat în arest la domiciliu, pentru a-și continua studiile. Instanța a respins solicitarea

Vlad Pascu, tânărul drogat care i-a ucis pe Roberta și Sebi, în localitatea 2 Mai, le-a cerut judecătorilor să-l lase în arest la domiciliu, ca să își continue studiile.

Pentru a face acest lucru, mai întâi trebuie ca Vlad Pascu să ia Bacalaureatul, pentru că nici măcar pe acesta nu și l-a încheiat. Este, de altfel, unul dintre motivele pe care le-au prezentat avocații lui, care au cerut instanței schimbarea arestului preventiv cu o măsură mai blândă, mai exact arestul la domiciliu.

Avocata lui Vlad Pascu a susținut că acesta a luat parte la ședință prin videoconferință și și-a cerut din nou iertare. A spus că regretă ceea ce s-a întâmplat, că a învățat din tot ceea ce a urmat după această tragedie și că își dorește o măsură mai blândă, nu pentru că neapărat vrea în libertate, ci pentru că vrea să-și continue studiile, lucru pe care din penitenciar nu l-ar putea face.

Miercuri, el ar fi trebuit să se prezinte în fața judecătorilor de la Tribunalul Constanța, însă nu a fost prezent, ci a participat prin videoconferință. Canicula, temperaturile ridicate și traficul extrem de aglomerat din sudul litoralului au stat la baza acestei decizii, ca Pascu să fie audiat prin videoconferință.

Solicitarea lui Vlad Pascu, respinsă

Instanța a decis, însă, miercuri, că Vlad Pascu va rămâne în arest preventiv, el fiind, de asemenea, obligat să achite 600 de lei cheltuieli judiciare.

În baza art.425 ind.1 alin.7 pct.1 lit.b Cod procedură penală rap. la art. 206 Cod procedură penală respinge, ca nefondată, contestaţia formulată de contestatorul inculpat Pascu Matei Vlad împotriva încheierii din data de 09.07.2024, pronunţate în dosarul penal nr. 4989/254/2023/a15 al Judecătoriei Mangalia. În baza art.275 alin.2 Cod procedură penală: Obligă pe contestatorul inculpat la plata sumei de 600 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat”, se arată în decizia definitivă a Tribunalului Constanța.

Vlad Pascu, judecat pentru ucidere din culpă

Preşedinta Judecătoriei Mangalia, care a preluat dosarul lui Vlad Pascu după recuzarea judecătoarei Ancuţa Popoviciu, a respins cererea familiilor victimelor ca tânărul să fie judecat pentru omor calificat. Vlad Pascu va fi judecat pentru ucidere din culpă. Judecătoria Mangalia a respins solicitarea familiilor victimelor ca tânărul să fie judecat pentru omor calificat.

În data de 19 august 2023, Vlad Pascu a condus un autoturism pe DN 39, iar în apropiere de 2 Mai, a intrat într-un grup de pietoni. În urma impactului, doi tineri şi-au pierdut viaţa şi alţi trei au fost răniţi.

Vlad Pascu a fugit de la locul accidentului şi a fost găsit apoi de poliţişti în Vama Veche. Anchetatorii au stabilit că el se afla sub influenţa mai multor substanţe interzise, printre care cocaină, amfetamină şi metamfetamină.

CITEȘTE ȘI:

Viața familiei lui Sebastian Olariu s-a transformat într-un COȘMAR, după moartea fiului lor: „Mama lui a luat tratament psihiatric”

Dosarul „2 Mai”: Un nou termen, fixat la aproape un an de la momentul în care șoferul DROGAT Vlad Pascu a accidentat mortal doi tineri

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Peste 12.500 de români sunt continuare fără energie. Bogdan Ivan: „Continuăm intervențiile până la ultima reconectare”
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
Pace cu orice preț? Ce spun experții despre dorința românilor de a avea relații mai bune cu Rusia
Mediafax
Ce a primit președintele Nicușor Dan de la Moș Crăciun și cum a petrecut de Revelion
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Risc de contaminare cu lapte praf. Nestlé anunță o retragere globală!