Prima pagină » Vremea » Se răcește vremea. Ce temperaturi ne așteaptă luni și marți

Se răcește vremea. Ce temperaturi ne așteaptă luni și marți

În vestul, nordul și centrul țării valorile termice, în scădere accentuată, se vor situa în jurul celor specifice acestei perioade din an, în timp ce în restul teritoriului vremea va fi în continuare călduroasă, informează ANM.

LUNI

ÎN ȚARĂ

Temperaturile maxime se vor încadra între 20 de grade izolat în Crișana și în Maramureș și 31…32 de grade în Muntenia, sudul Moldovei și vestul Dobrogei. Pe parcursul zilei cerul va fi parțial noros în nord-vest și la munte și variabil la senin în celelalte zone. Noaptea înnorări temporare și pe arii restrânse averse și descărcări electrice vor fi în regiunile sudice și în zona Carpaților Meridionali. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe creste. Minimele termice vor fi cuprinse între 3…5 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 19…20 de grade pe litoral.

LA BUCUREȘTI

Vremea se va menține călduroasă, chiar dacă valorile termice vor marca o scădere ușoară față de ziua anterioară. Cerul va fi mai mult senin pe parcursul zilei, dar va prezenta înnorări temporare noaptea când vor fi averse, posibil și descărcări electrice, iar vântul se va intensifica ușor. Temperatura maximă se va situa în jurul a 32 de grade, iar cea minimă va fi de 16…18 grade.

MARȚI

ÎN ȚARĂ

În nordul și nord-estul țării, precum și în zonele montane și submontane, pe timpul zilei cerul va avea înnorări temporare și local vor fi averse și descărcări electrice, condiții în care valorile termice vor fi apropiate de cele normale ale datei. În restul teritoriului va predomina o vreme frumoasă și caldă. Temperaturile maxime se vor încadra între 19…20 de grade în estul Transilvaniei și nordul Moldovei și 32 de grade în sudul Munteniei. Începând de seara, înnorările se vor accentua temporar în vest și în sud, dar și la munte unde va ploua local. Pe arii restrânse cantitățile de apă vor depăși 15…20 l/mp și vor fi condiții de grindină. Vântul va avea intensificări locale, cu viteze mai mari în zona montană. Minimele termice vor fi cuprinse între 8 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 20 de grade pe litoral

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
I-au ademenit, i-au drogat și i-au ucis! Cuplu de ROMÂNI, condamnat în Anglia
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
ANALIZĂ Cum îl ajută pe Putin PROBLEMELE cu care se confruntă România
Click
De ce vezi curieri nepalezi cu geci și mănuși la temperaturi de 40°C. Explicația este surprinzătoare
Digi24
Șoferul care a ucis doi oameni la Brașov a fost reținut. Anunțul Poliției despre starea lui de sănătate în timpul accidentului
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Cu ce se ocupă acum Marina Dina, fosta asistentă TV a lui Mihai Morar de la Antena Stars. S-a retras din televiziune în 2010
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Sunetul dintre lumi: 30 de ani de la intrarea în veșnicie a maestrului Sergiu Celibidache