Prima pagină » Știri » Ministrul Florin Georgescu spune că sportiva medaliată la Beijing Constantina Diță poate primi banii de la MAI în anumite condiții

Ministrul Florin Georgescu spune că sportiva medaliată la Beijing Constantina Diță poate primi banii de la MAI în anumite condiții

Ministrul Florin Georgescu spune că sportiva medaliată la Beijing Constantina Diță poate primi banii de la MAI în anumite condiții
Ministrul Finanțelor, Florin Georgescu, spune că dacă MAI a decis în urmă cu patru ani să acorde bani unui sportiv medaliat la Olimpiadă, iar acesta a luat doar o parte din sumă, poate primi și restul de bani, dar dacă ministerul nu a înregistrat acest drept, atunci lucrurile sunt mai complicate.

Ministrul Florin Georgescu a declarat, vineri, la Constanța, că toți sportivii medaliați la Olimpiada de la Beijing, din 2008, au fost premiați de către Comitetul Olimpic Român, susținând că în cazul sportivei respective este vorba despre un alt premiu, promis de către Ministerul de Interne.

„Sportivii, în 2008, ca și în prezent, au fost premiați din fondurile Comitetului Olimpic Român, pentru că așa se procedează. A fost acest caz care se discută acum, iar ministerul în cauză, unde probabil că lucra distinsa sportivă la acel moment, poate și el, potrivit legii, să acorde un alt premiu față de cel care a fost atribuit de Guvernul de atunci tuturor sportivilor care au obținut medalii la Olimpiada de la Beijing, deci și doamna a luat premii de la Comitetul Olimpic”, a afirmat Florin Georgescu.

El a menționat că dacă există un ordin al ministrului de Interne de la vremea respectivă prin care s-a decis ca sportiva respectivă să fie premiată, atunci lucrurile se pot rezolva, dar în caz contrar situația este mai dificilă.

„Ministerul acesta, ca și altele probabil, poate să acorde și el o altă primă peste cea acordată de stat, prin Comitetul Olimpic Român, la momentul obținerii medaliei respective. Dacă a fost emis un ordin al ministrului de la acea vreme pentru acordarea acestui premiu, dacă s-a luat decizia să i se înregistreze dreptul, e în regulă. Dacă însă dreptul acela nu i l-a constituit conducerea ministerului de la vremea respectivă, e mai dificil. Noi analizăm acum și cu juriștii, dar v-am spus în mare cum stau lucrurile. Sperăm ca acest minister să fi decis la vremea respectivă că o premiază, că nu a avut bani la capitolul acela bugetar decât în proporție de 20 la sută și restul de 80 la sută i se completează acum. Dacă nu i s-a stabilit dreptul acum patru ani, trebuie să vedem cum stau lucrurile din punct de vedere juridic. E vorba de un singur caz, nu generalizați”, a explicat ministrul Finanțelor.

Florin Georgescu a participat, vineri, la închiderea oficială a lucrărilor Proiectului educațional Academica BNR, organizat în această săptămână la Universitatea „Ovidius” din Constanța.

La mijlocul lunii iulie, atleta Constantina Diță, medaliată cu aur la maratonul olimpic de la Beijing, și antrenorul său, Vali Tomescu, i-au adresat prin intermediul Pro Sport o scrisoare deschisă premierului Victor Ponta, în care îl roagă pe acesta să rezolve problema premiilor neplătite de CS Dinamo pentru rezultatele pe care le-au obținut la ediția JO de acum patru ani. Diță, medaliată cu aur la Beijing, a primit doar 7.000 de euro din cei 35.000 de euro pe care trebuia să-i încaseze de la clubul „alb-roșu”. În această situație se află mai mulți sportivi și antrenori de la CS Dinamo cu rezultate bune la JO de la Beijing.

Răspunzând acestei solicitări, premierul Victor Ponta a promis, în cadrul unei întâlniri cu conducerile ANST, COSR, ANAD, Ministerului Educației și cu reprezentanți ai federațiilor sportive, că Guvernul va plăti premiile restante sportivilor dinamoviști medaliați la Jocurile Olimpice de la Beijng, din 2008. Șeful Guvernului a cerut atunci o solicitare scrisă în acest sens: „Vă ajut să plătiți această datorie, de fapt e vorba de Ministerul de Interne. Nu e normal, ne facem de râsul lumii să avem datorii la primele campionilor din 2008. Vă ajut, dar vă rog să-mi faceți o hârtie pe care să mi-o transmiteți!”.

Președintele CS Dinamo, Elisabeta Lipă, a declarat, miercuri, că a fost înștiințată de către Ministerul Finanțelor Publice, că sumele restante pentru premierea sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice din 2008 s-au prescris și nu mai pot fi acordate după patru ani.

Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) a precizat, joi, într-un comunicat remis agenției MEDIAFAX, că nu are competența de a răspunde pentru neonorarea premiilor componenților cluburilor departamentale, apreciind totodată că promisiunile făcute sportivilor trebuie respectate.

Vineri, ministrul Administrației și Internelor, Mircea Dușa, a dispus verificarea modului în care a fost fundamentat bugetul pentru anul 2008, inclusiv fondurile extrabugetare, la nivelul Clubului Sportiv Dinamo.

Ministerul Administrației și Internelor (MAI), împreună cu Ministerul Finanțelor Publice, caută soluții legale în ceea ce privește cadrul legislativ pentru ca sumele restante față de sportivii CS Dinamo medaliați la JO din 2008 să fie achitate, se arată într-un răspuns al MAI la solicitarea MEDIAFAX.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa internațională, omagiu pentru Mircea Lucescu: „unul dintre numele importante ale fotbalului mondial a încetat din viață”
Digi24
Fulgy, fiul Clejanilor, a fost internat la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
Cancan.ro
Ce avere avea Mircea Lucescu, de fapt. A strâns o sumă uriașă din fotbal
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta i-a spus-o în față lui Cristi Chivu: „Vrem asta!”
Adevarul
Din sărăcie lucie, în legendă. Viața lui Mircea Lucescu: de la un colț de pâine împărțit la cinci, la recunoaștere internațională
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
Giga Hagi, mesaj sfâșietor după decesul lui Lucescu: „Mi-a fost mai mult decât antrenor.” Ce au transmis Simona Halep și Gică Popescu
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
BREAKING | A MURIT Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai merită să mergi cu mașina în Grecia? Cât costă în 2026 drumul până în Thassos, Halkidiki sau Lefkada
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O țară săracă din Africa încearcă să intre pe piața petrolului