Prima pagină » Știri » Ponta i-a cerut ministrului Transporturilor o nouă licitație pentru taximetrie la Aeroportul Otopeni

Ponta i-a cerut ministrului Transporturilor o nouă licitație pentru taximetrie la Aeroportul Otopeni

Premierul Victor Ponta a anunțat, la emisiunea "După 20 de ani" de la PRO TV, că i-a solicitat ministrului Transporturilor să prezinte Guvernului proiectul unei noi licitații pentru taximetrie la aeroportul Henri Coandă-Otopeni, care să reglementeze mult mai clar această activitate.

Premierul Victor Ponta a anunțat, la emisiunea „După 20 de ani” de la PRO TV, că i-a solicitat ministrului Transporturilor să prezinte Guvernului proiectul unei noi licitații pentru taximetrie la aeroportul Henri Coandă-Otopeni, care să reglementeze mult mai clar această activitate.

„În ședința de guvern ne-au fost prezentate măsurile pentru creșterea siguranței în zona aeroportului și i-am cerut ministrului proiectul unei noi licitații, cum a fost pe vremuri, în care să fie mult mai clar reglementată toată activitatea de taximetrie”, a spus Ponta.

În urmă cu trei săptămâni, premierul a anunțat că Guvernul va reglementa prin hotărâre modul de desfășurare a taximetriei la Aeroportul Henri Coandă-Otopeni.

În seara de 15 august 2012, pe raza comunei Corbeanca, județul Ilfov, într-o zonă împădurită, în imediata apropiere a unui drum public (DN1), Nicolae Vlad a ucis-o pe Yurika M. (cetățean japonez), cauza morții victimei fiind reprezentată de asfixia mecanică prin comprimare cervico-toracală, a explicat Ministerul Public.

Japoneza a fost abordată de Nicolae Vlad la scurt timp după ce a coborât din avion, la Aeroportul Internațional Henri Coandă, el propunându-i s-o ducă cu taxiul la locul de destinație. Însă tânăra și Vlad au coborât la marginea pădurii, unde două zile mai târziu femeia a fost găsită moartă.

Directorul general al companiei Aeroporturi București, Cornel Poterașu, a fost demis, în 31 august, de către ministrul Transporturilor, ca urmare a scandalului privind siguranța celor care tranzitează aeroportul Otopeni, izbucnit după uciderea studentei japoneze.

La începutul lunii octombrie, ministrul de Interne a anunțat că Aeroportul Otopeni are un post permanent al Jandarmiei Române, unde vor lucra 31 de jandarmi, și că forțele de securitate au fost reorganizate astfel încât cei care vin pe acest aeroport să se simtă în siguranță.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?